Білосток. Не польський

На запит “Білосток” Гугл відразу видає центр воєводства у Польщі. Але й в Україні є Білосток – старовинне село у Волинській області. Сюди веде більш-менш нормальна дорога із містечка Торчин, відомого своїм майонезом.

Білосток заснували у 1528 році. Першими власниками були поміщики Білостоцькі – не зрозуміло, чи то село назвали їхнім прізвищем, чи то прізвище вони отримали від назви села. У 17 столітті на той час вже містечком, володіли відомі українські шляхтичі Гулевичі. У 1636 році Семен Гулевич – майбутній православний єпископ Перемишля та Самбора, заклав у Білостоку православний монастир. Пізніше монастир перейшов в унію. Одним із його настоятелем був видатний іконописець Йов Кондзелевич. Тривалий час монастир був літньою резиденцією для луцьких греко-католицьких єпископів. У 1776 році тут відкрили греко-католицьку школу та семінарію.

Після дерибану Польщі та переходу Волині під владу Росії греко-католицьку церкву було ліквідовано. Ліквідували і монастир у Білостоку, залишилась лише парафіяльна Михайлівська церква, яку перевели у православ’є. Ця церква збереглася, якимось дивом, до нашого часу.

Михайлівська церква – зразок провінційного бароко із оборонними формами. Товстелезні похилі стіни, невеликі вікна та приземкуватість – воно й зрозуміло, адже храм зводили у період постійних війн. До Другої світової війни у храмі стояв шедевральний іконостас, написаний Йовом Кондзелевичем. Після війни його перевезли до музею у Львів.

В давні часи у Білостоку було немало храмів. У Вікіпедії згадуються сім, але нині є лише одна Михайлівська церква із дзвіницею. Обов’язково відвідайте Білосток – оборонний бароковий храм 17 століття заслуговує на увагу.

Текст та фото Романа Маленкова.