Про Олицький замок ми вже писали ось тут. А зараз про два чудових костели – Троїцький та Петропавлівський.
Троїцький костел
Вперше назва містечка зустрічається в Іпатіївському літописі 1149 роком. За часів Галицько-Волинського князівства неподалік Олики стояв укріплений град Чемерин, проте з часом вир міського життя перемістився в Олику, яка взяла собі назву від річки Оличі. 1564 року місто отримало магдебурзьке право. Нині Олика – селище міського типу (містечко). з населенням понад 3 тисячі мешканців.
Перший дерев’яний костел на цьому місці збудував у 1588 році Станіслав Радзивілл. Новий мурований храм було споруджено у 1635-1640 роках коштом Альбрехта Радзивілла на взірець римського храму Іль-Джезу за проектом італійців Бенедетто Моллі та Джованні Маліверна за участі скульпторів Мельхіора Ерленберга і Міхала Германуса. У 1640 році костел консекрував єпископ Андрій Гембіцький, а через рік храм підняли до рангу колегіального. Із жовтня 1803 року його кустошем служив майбутній Луцько-Житомирський єпископ Михайло Пивницький.
Після ІІ Світової війни радянська влада зачинила святиню, чудова пам’ятка поступово руйнувалася. У 1991 році храм повернули римо-католикам. Від 2013 року здійснюється реконструкція святині, яку фінансує Фонд культурної спадщини Польщі. Після завершення відновлення колишня колегіата знову стане не тільки парафіяльним храмом, яким на сьогоднішній день є костел Петра і Павла, але й дієцезіальним санктуарієм Пресвятої Діви Марії, проголошеним 8 квітня 2016 року єпископом Віталій Скомаровський в Секретаріаті Конференції Єпископату Польщі у Варшаві. Цього ж дня єпископу передали реконструйований образ Пресвятої Діви Марії з Дитятком Ісусом для проголошеного санктуарію – копію чудотворного образу із каплиці св. Казимира у Казимирівці.
Фасад Троїцького костелу після реставрації. Джерело: Костели і каплиці України
Нині здійснено зовнішню реставрацію костелу, відбувається його внутрішнє відновлення. Після завершення відновлення колишня колегіата знову стане не тільки парафіяльним храмом, яким на сьогоднішній день є костел Петра і Павла, але й дієцезіальним санктуарієм Пресвятої Діви Марії. Джерело: Костели і каплиці України
Костел Петра і Павла
Костел було споруджено у 60-х роках XV століття коштом литовського гетьмана Петра Івановича «Білого» Монтигеродовича, хоча у джерелах подаються також як більш ранні дати його будівництва – від 1415 року, так і більш пізні (наприклад, 1550 рік). Якийсь час з 1565 року святиня була протестантським храмом. У 1612 році її перебудували.
З постанням костелу Пресвятої Трійці Петропавловський храм використовувався як філіальний. Нині проводиться реставрація колишньої колегіати Пресвятої Трійці. Після завершення відновлення вона знову стане парафіяльним храмом. Джерело: Костели і каплиці України
Фото Романа Маленкова