Оріхів. Козацький цвинтар

27.12.20 р.

Ці кам’яні хрести заввишки в два метри виявили ми на старому міському цвинтарі міста Оріхів.
Козацькі! – одразу з’явилась думка.

Адже згідно з ‘Історією міст та сіл УРСР” місто виникло на території козацького зимівника:
“За часів Запорозької Січі козак Лиско поставив на правому березі Конки великий зимівник. Конка була тоді повноводною річкою, обабіч якої простягалися чудові пасовища, а навколо розвинулися Дніпровські плавні.
Наприкінці століття збігли селяни, козаки і солдати заснували тут кілька поселень. Так близько 1783 року виник і Оріхів”.

Першим переселенцем був ніби-то І.Юшка, родом з села Обмачевого, що біля Батурина. Згодом сюди переїхали чернігівські селяни та колишні запорожці з зимівників Лиска.

1787 року населення поповнилося за рахунок великої групи полтавчан, серед яких були вихідці з села Оріхівка на Миргородщині. Які нібито й дали новому поселенню назву Оріхів. Втім народні перекази пов’язують назву від ліщини та навіть водяних горіхів, що росли в долині Конки. Тож, козаки були засновниками і першими мешканцями села, що згодом перетворилося на місто. Більш того, село Обмачів, звідки родом І.Юшка, досі існує!
Воно величеньке – більш ніж тисяча мешканців. Зараз це Бахмацький район Чернігівської області.

Село має досить цікаву історію. Засноване 1636 року. У 1649–1782 роках входило до складу Батуринської сотні Ніжинського полку. У 1654 році козаки становили майже половину (!) мешканців села.

Гетманська столиця Батурин розташована досить близько, тож свого часу Обмачів входило до числа рангових сіл гетьманського уряду. Ба навіть гетьман Іван Мазепа під час свого урядування збудував в селі собі маєток-хутір.
Отакі цікаві історичні зв’язки між Обмачевим та Оріховом!

А чи збереглося полтавське село Оріхівка? Так, але тепер воно належить до Лубенського району, що межує з Миргородським. Однією з відомих особистостей, що народилася в Оріхівці, є Володимир Миколайович Леонтович (1866-1933), – український громадський та політичний діяч, міністр земельних справ Української Держави (1918), письменник, меценат, за фахом правник, видавець.

Володимир походить з давнього козацького, згодом — дворянського роду Леонтовичів з Полтавщини.
Прадід по батькові — був бунчуковим товаришем українського війська часів Гетьманщини. Мати, Ольга Іванівна, — з аристократичного французького роду Альбрандів. Її дід, Луї Альбранд, емігрував до Російської імперії під час Французької революції. Батько — Микола Павлович Леонтович — поміщик, штабсротмістр Охтирського гусарського полку. (Вікіпедія)

Цікава історія українських міст та сіл, що здавна тісно сплелися між собою родинними зв’язками!
І ці кілька хрестів на старому цвинтарі Оріхова підтверджують давню історію нашого краю. А також те, що Оріхів – справжнє КОЗАЦЬКЕ МІСТО.

Автор тексту та фото Костянтин Антонець