Плоцьк Płock розташований на ріці Вісла у Мазовецькому воєводстві. Це стародавнє містобуло засноване у 10 ст., коли над Віслою, на Тумському пагорбі, звели фортецю. Хоча польські історики вважають, що місто існувало значно раніше, ще до хрещення поляків. В будь якому випадку Плоцьк – одне із найстаріших міст Польщі, і воно було важливим форпостом вже в часи правління перших Пястів – засновників королівства у Польщі. А потім Болеслав Хоробрий збудував нове, більш потужне укріплення.
Із 1037 по 1047 рр. Плоцьк був столицею Мецлава – незалежної Мазовецької держави, а з 1079 по 1138 рр. – столицею Польщі. Пізніше Польща була роздроблена на окремі князівства, і Плоцьк став центром столичного князівства Мазовія.
З 16 століття Плоцьк став королівським містом та столицею Плоцького воєводства. Тоді це був процвітаючий центр торгівлі та ремесел, а потім, наприкінці 16 століття спалахнула епідемія чуми, яка забрала життя значної кількості міщан, а потім ще й катастрофічна пожежа додала лиха колишній столиці. Ну а довершили усе шведи, які зруйнували більшу частину Плоцька, в часи Великого Потопу.
Княжий замок і абатство
У 1793 році, після поділу Польщі, Плоцьк потрапив у межі Пруссії, але вже 19 столітті його анексувала Росія, тому, архітектура Плоцька бідніша, ніж у багатьох містах, які під Пруссією залишились.
Нинішньою головною пам’яткою Плоцька є Базиліка, або кафедральний собор Мазовецької Богоматері, яку в 1144 році збудував єпископ Олександр Маллонський. Вона неодноразово добудовувалась, але все ж зберегла деякі романські риси в своїй архітектурі. В Базиліці є Королівська каплиця, в якій зберігається саркофаг двох польських князів – Владислава І Германа та Болеслава ІІІ Кривоуста.
Поряд із собором стоїть княжий замок 14 ст., який у 16 столітті був перебудований у бенедиктинське абатство. Від замку збереглися мури та дві готичні вежі – Благородна та Годинникова. Нині у колишньому абатстві Єпархіальний музей.
Ще однією святинею, і туристичним об’єктом, є Санктуарій Божого Милосердя, зведений у 1911-1914 рр. на тому місці, де Фаустині Ковальській з’явився образ Ісуса Христа. Ось що пише Вікіпедія:
Тут Ковальська повідомила про своє перше бачення образу Божественного Милосердя . [1] За словами Ковальської, Ісус сказав їй: Намалюй зображення відповідно до того шаблону, який ти бачиш, із підписом: Ісусе, я довіряю тобі . Я бажаю, щоб цей образ шанували спочатку у вашій каплиці, а потім у всьому світі. Я обіцяю, що душа, яка вшанує цей образ, не загине.
Каплиця знаходиться на площі Старий Ринок. У 2009 році розпочалось розширення святині до більшої церкви.
Напроти замку та Базиліки, на іншому боці Вісли, стоїть гігантський елеватор, схожий на замок. Звичайно, це не туристичний об’єкт, але дуже колоритна будівля.
Текст та фото Романа Маленкова.
Замок та Базиліка
Базиліка Мазовецької Богоматері