Сенсаційна знахідка у Панкратовому. Кромлех? Гендж? С 75?

В Панкратове я потрапив уперше під час експедиції у 2015 році. Тоді я займався ландшафтознавством і досліджував тутешні ландшафти. Вони виявилися надзвичайно мальовничими – заплава та надзаплавна тераса Південного Бугу, із виходами каміння та скель – неймовірне видовище.

Із пам’яток я знайшов лише руїни водяного млина, а ще, на пагорбі, незрозумілі кільцеві вали із одним проходом кожен. В одному із них були руїни кам’яної будівлі схожої на якусь комору. Я довго ходив між тими земляними спорудами – це було 7 земляних кілець, висотою метра по півтора – по центру одне велике, метрів тридцять у діаметрі, і шість дрібніших (метрів по 15 у діаметрі) навколо. Я вирішив, що це якась невідома науці фортифікаційна споруда. Але інформації про неї я не знайшов ніякої, крім того, що якийсь період у радянські часи, тут було стрільбище. Та то мабуть військові якусь бутафорію зробили, подумав я тоді.

Мене ніяк не відпускала думка про ті земляні кола, я там бував ще двічі. І не так давно отримав відповідь – то гендж. Хоча українська Вікіпедія називає комплекс кромлехом, але кромлехи кам’яні, а от генджі земляні. Ось що пише про генджі Вікіпедія:

Гендж (англ. henge) — тип доісторичної архітектурної земляної споруди, що являв собою круглий або овальний майданчик діаметром зазвичай не менше 20 метрів, оточений земляним валом. У земляному валу були виконані 1, 2 або 4 входи. Внутрішні компоненти можуть включати портальні споруди, дерев’яні та кам’яні кола, інші розташування мегалітів, колодязі, гробниці, кургани та інші.
Термін «гендж» походить від скороченої назви Стоунхендж, відомої споруди у Вілтширі, що, однак, не є дійсним генджем. Цей термін було запропоновано в 1932 році Томасом Кендріком. Зазвичай термін прийнято використовувати по відношенню до споруд такого типу на території Великої Британії. Проте, аналогічні споруди існували в доісторичну епоху на території Німеччини (Голорінг, Гозекське коло) та інших країн.
Точне призначення генджів на час їх будування залишається невідомим, хоча, швидше за все, вони були не оборонними, а ритуальними спорудами, оскільки з оборонної точки зору вони вельми непрактичні.

Отака от сенсаційна, унікальна і майже нікому не відома споруда є біля села Панкратове. Її можна легко розпізнати на космічному знімку у Гугл мапс. Тримайте координати 47.851687334250606, 31.128661393899

P.S. Вже після посту у фейсбук мене виправили і розвіяли мій романтичний настрій – то все таки радянська споруда – вали для зенітно-ракетного комплексу С-75. Вікіпедія ось тут теж помилилась.

Текст та фото Романа Маленкова.

Генджі на пагорбі

Пагорб

Навколо генджу, чи генджів

Руїни водяного млина