Словаччина. Брековський замок Brekov hrad

За 4 кілометри від Гуменного, в горах (це відроги хребта Вигорлат) над селом Бреков лежить поруйнований замок. Це один із трьох замків, зведених поряд для охорони торгового шляху із Угорщини в Польщу. Ще тут недалеко є Віньянський та Ясенівський замки, і це зовсім недалеко від України – за якихось 50 кілометрів від прикордонного переходу Малий Березний – Убля.

Брековський замок був зведений наприкінці 13 століття. Із 1307 року він вже згадується у історичних документах. Його історичні назви Барко і Борко. У 1466 році біля замку відбулася битва між військами угорського короля Матвія Корвіна та Казимира IV Ягеллончика. В 16 столітті власником замку був Франтішек Кенді, який вступив у коаліції проти короля Фердинанда Габсбурга. Король відправив військо проти Кенді, яке зруйнувало замок Бреков.

Пізніше руїни замку із навколишніми землями перейшли у руки Другетів, які його відбудували і укріпили.

У 1644 році, під час антигабсбурзького повстання, на замок напав Семигородський князь Дьєрдь Ракоці і зруйнував його (як до речі і Ясенівський, сусідній, замок). Від тоді Брековський град лежав у руїнах, доки у 2009 році не почалася його реконструкція, яка триває і нині.

Текст та фото Романа Маленкова.