Село Залісоче розташоване у Луцькому районі Волинської області. Від Олики його відділяє лише річка Путилівка. Ми взагалі думали, що це частина Олики.
Пишуть, що коли Олика була містом – резиденцією Радзивиллів – Залісоче було передмістям. А із 1876 року це окреме село. Нині тут живе близько семисот осіб. Про тісний зв’язок із Оликою свідчить Луцька брама – одна із трьох міських брам полісу. Її збудували, ймовірно, у 1630-ті роки, як елемент міської фортеці, вали і бастіони якої були зриті у 19 столітті.
Головною пам’яткою Залісочого є Стрітенська церква. Далі тест із Вікіпедії:
Свято-Стрітенська церква — пам’ятка архітектури національного значення, розташована у давньому передмісті Олики — Залісочому. Храм споруджений на кошти парафіян у 1784 році. Це— один з класичних зразків архітектури бароко волинської школи. За даними церковного літопису, церква мурована на вапняному розчині з металевою арматурою, має товщину стін близько чотирьох метрів, що, вочевидь, було продиктовано розташуванням храму обіч тракту. Споруда виконувала й оборонні функції. Церква, яка відноситься до архітектури 18 століття, є найдавнішою збереженою пам’яткою православ’я у давній Олиці.
Перша церква була дерев’яною. За фундації князя Михайла Казимира Радзивілла «Рибоньки» у 1727 році поруч з Луцькою брамою було зведено парафіяльний храм, так звана церква «на могилках», яка через півстоліття була знищена пожежею. На цьому ж місці обіч шляху у 1784 році вже на кошти парафіян місцеві майстри побудували кам’яну церкву Стрітення Господнє.
Церковний історик Микола Теодорович дає наступну характеристику Стрітенської церкви в Олиці кінця 19 століття і майна, яке їй належало:
За даними церковного літопису, мурована на вапняному розчині з металевою арматурою, має товщину стін близько чотирьох метрів, що, вочевидь, було продиктовано розташуванням храму обіч тракту. Споруда виконувала й оборонні функції.
За переказами, при завершенні кам’яного склепіння впав купол. Не було майстра, котрий би взявся його вимурувати. Однак, все ж зголосився один олицький тесляр, котрий запропонував збудувати баню з дерева і за півтора місяця завершив роботу.
Пожежа у першій чверті 19 століття значно пошкодила храм, навіть впав купол. У 1864 році церкву капітально відремонтували. В єдиний комплекс із храмом входить і дерев’яна двоярусна, завершена куполом дзвіниця, нижній поверх якої може слугувати і за в’їзну браму. Це дещо незвична для Волині пам’ятка архітектури споруджена 1806 року.
Нині церква є парафіяльним храмом села Залісоче Ківерцівського благочиння Волинської єпархії упц мп.
Спочатку була цілком кам’яною, але після пожежі в першій чверті 19 століття впало склепіння. Пізніше було зроблене нове дерев’яне. У 1864 році церкву капітально відремонтували, покрили жерстю, пофарбували. Наступні ремонти проводилися в 1870 році, 1908-1910 роках. Одна з найдосконаліших пам’яток архітектури бароко волинської школи.
Інтер’єр храму доповнюють живописні полотна кінця 18 — початку 19 століття. Це вісім медальйонів із зображеннями святих апостолів, писані олійними фарбами, які розміщені на кожній з восьми колон храму. Чотири полотна з зображеннями святих євангелістів Луки, Матвія, Івана, Марка розміщені по периметру храму. У живописі використана характерна для волинського іконопису кольорова гама — поєднання відтінків червоного, синього і жовтого кольорів.
Волинські майстри минулого століття славилися й карбуванням по металу. Карбовані ризи 17 — 18 століття накладені на ікони «Косьма і Даміан» та «Миколай Чудотворець». Риза ікони «Косьма і Даміан» має оригінальне вирішення, покриває зображення святих, поданих у повний зріст.
Всього у Стрітенській церкві села Залісоче зберігається 21 пам’ятка сакрального мистецтва. Це — 7 пам’яток дерев’яного різьблення, 2 ікони волинської школи іконопису «Свята Варвара» і «Стрітення» другої половини 18 століття і 12 живописних полотен того ж часу. Це є власне найціннішим збереженим в межах давньої Олиці комплексом пам’яток різних видів сакрального мистецтва, який представляє православ’я, історію і культуру цієї місцевості.
Дзвіниця, побудована в 1806 році, розташована на осі церкви. Дерев’яна, квадратна в плані, двоярусна, з відкритою галереєю, завершена куполом.
Тест із Вікіпедії. Фото Романа Маленкова
Далі фото Луцької брами із Вікіпедії