Царство скель та води. Національний природний парк “Бузький Гард”

Національний природний парк «Бузький Гард»

Національний природний парк «Бузький Гард» створений Указом Президента України 30 квітня 2009 р. Загальна площа території парку становить 6138,13 гектара.

Актовський каньйон. Річка Мертвовод. Фото Романа Маленкова

Національний природний парк «Бузький Гард» розташований на території п’яти районів Миколаївської області: Первомайському, Арбузинському, Доманівському, Вознесенському та Братському. 

Національний природний парк (НПП) «Бузький Гард» створено з метою збереження, відтворення та раціонального використання унікальних природних та історико-культурних комплексів у басейні Південного Бугу, що мають важливе природоохоронне, наукове, історико-культурне, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення.

Протяжність парку вздовж річки Південний Буг становить 58 км, загальна довжина кордонів сягає 280 км. На території парку та безпосередньо біля його меж знаходиться 35 населених пунктів. Південний Буг тече тут у крутих кам’янистих берегах, утворюючи вузьку каньйоноподібну долину з величними гранітними скелями, водограями й островами. 

Південний Буг біля Мигії. Фото С.В.Легкого

Підпорядкування: Міністерство екології та природних ресурсів України.

Парк розташований в долині р. Південний Буг від м. Первомайськ Миколаївської області до смт. Олександрівка Вознесенського району, а також в долинах річки Велика Корабельна від с. Благодатне до с. Семенівка Арбузинського району (основна частина) та р. Мертвовод від с. Петропавлівка Братського району до с. Актове Вознесенського району, включаючи долину р. Арбузинка від с. Трикрати до с. Актове (відокремлена ділянка).

Відповідальність за дотримання природоохоронного законодавства, планування і розвиток території покладено на адміністрацію парку, що знаходиться в селі Мигія Первомайського району.

На парк покладено виконання таких завдань: збереження унікальних природних комплексів та історичних ландшафтів; проведення еколого-освітньої роботи; створення умов для організованого відпочинку; проведення наукових досліджень, розробка наукових рекомендацій. 

До структури НПП «Бузький Гард» входять три природоохоронні науково-дослідні відділення: Мигійське, Богданівське, Трикратське.

Змагання. Фото С.В.Легкого

Флора і фауна

У складі місцевої флори нараховується понад 1000 видів рослин, 34 з них –  занесені до Червоної книги України: смілка бузька, гвоздика бузька, вишня Клокова, мерингія бузька, громовик гранітний, рутвиця смердюча, чистець вузьколистий, тюльпан бузький, ковила гранітна та багато інших. 

До Додатку І Бернської конвенції включено 2 види: гвоздика бузька та мерингія бузька. Шість видів рослин занесені до Європейського Червоного списку: астрагал шерстистоквітковий, бурачок савранський, гвоздика бузька, громовик гранітний, пирій ковилолистий, смілка бузька.

На території парку зростає багато прибузьких і причорноморських ендеміків, а також реліктів різних геологічних епох. 

У рослинності національного парку представлено 11 рослинних угруповань, занесених до Зеленої книги України.

На території НПП «Бузький Гард» зберігся різноманітний тваринний світ.

На сьогодні на території парку мешкає 27 видів хребетних тварин, що занесені до Червоної книги України, 5 – до Європейського червоного списку, 5 – до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи, 176 – до Бернської конвенції. Серед переліку рідкісних видів – полоз лісовий, видра річкова, марена дніпровська, орел-карлик, підорлик малий, ящірка зелена та багато інших. Чисельність безхребетних за оцінкою фахівців сягає понад 11000 видів. Серед них на території парку відмічено 23 види, що занесені до Червоної книги України, 10 – до Європейського червоного списку, 4 – до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи, 7 – до Бернської конвенції. Рідкісними є дозорець-імператор, дибка степова, красотіл пахучий, метелик поліксена, джміль глинистий та ін.

Каньйон річки Мертвовод в селі Петропавлівка. Фото С.В.Легкого

В межах парку знаходиться водно-болотне угіддя «Бузькі брояки», яке відповідає восьми критеріям Рамсарської конвенції як водно-болотне угіддя (ВБУ) міжнародного значення. 

Каньйон річки Південний Буг має унікальний рекреаційно – оздоровчий потенціал. Тут зосереджені значні запаси лікувальних радонових вод. В урочищі Протич розташована одна з найкращих у Європі природних трас водного слалому. Стрімкі скелі каньйону – улюблене місце змагань спортсменів-скелелазів. Дивовижно-мальовничі ландшафти краю приваблюють багатьох аматорів пішого і кінного туризму, дарують незабутні враження від спілкування з природою. На прилеглих до парку територіях працює мисливське господарство.   Територія парку є об’єктом наукових досліджень, місцем пізнавальних і навчальних екскурсій, служить базою для проведення навчальних польових практик ведучих ВУЗів країни. 

Фото С.В.Легкого

Історія

Місцевість, де розташований парк, відома як Гранітно-степове Побужжя. Ще наприкінці 20-хх років ХХ сторіччя відомий географ Г.І. Танфільєв поставив питання про заповідання каньйону річки Південний Буг, дійшовши висновку, що багатство краю повинно навіки залишитись в недоторканному стані. Процес створення заповідного об’єкту національного рівня в долині Південного Бугу тривав понад 20 років і починався як альтернатива затопленню цих земель водосховищами Південноукраїнського енергокомплексу. За цей час тут було створено низку заповідних об’єктів ПЗФ місцевого значення: геологічний заказник «Актовський», іхтіологічний заказник “Південнобузький”, зоологічну пам’ятку природи «Колонія сірих чапель», ботанічну пам’ятку природи “Гирло річки Бакшала”, геологічні пам’ятки природи “Протичанська скеля” та  “Турецький стіл”, заповідні урочища “Лабіринт”, “Василева пасіка”, “Лівобережжя”, “Літній хутір Скаржинського”. У 1994 році було створено регіональний ландшафтний парк “Гранітно-степове Побужжя”, який об’єднав ці об’єкти під єдиним управлінням та додатково включив значні прилеглі території.   

На основі ландшафтного парку у 2009 році і був створений НПП “Бузький Гард”. 

В 2008 році територія, на якій розташований парк була визнана одним із 7 природних чудес України. При проведенні аналогічного конкурсу в Миколаївській області на території парку визначені чотири з семи природних чудес Миколаївщини.

Матеріал наданий адміністрацією НПП “Бузький Гард”

Каньйон річки Мертвовод у селі Актове. Фото Романа Маленкова

Більше у фотогалереї

48.035937, 30.948560 Дивитись на мапі Google Maps