Наше видання вже неодноразово розповідало про партнерський проект «Могили предків», що реалізується ГО «Україна Інкогніта» та мерією міста Городка в особі Відділу культури, національностей, релігій та туризму Городоцької міськради. Нагадаємо, що метою цієї ініціативи є дослідження всіх давніх некрополів історичної Городоччини (українських, польських та єврейських) з метою вивчити та показати загалу багатонаціональну історію та культуру Поділля, а також використати напрацювання для створення у майбутньому нових туристичних маршрутів.
Проект виявився досить результативним. Зокрема у його рамках вже зроблено принаймні з десяток відкриттів, що мали загальнонаціональний та міжнародний резонанс.
Фотовиставка, що відкрилася 16 травня в Санктуарії Святого Антонія у місті Городку, присвячена прийдешньому Міжнародному дню музеїв (відзначається 18 травня) та «екватору» реалізації проекту, – на сьогодні досліджено рівно половину запланованого, а це майже чотири десятка некрополів та місць поховань.
На виставці рівномірно представлені світлини з українських, польських та єврейських некрополів. Усього тридцять планшетів (по десять на кожну етнічну громаду).
Зауважимо, що представлені «єврейські» світлини – це частина масштабного проекту «Сатанів: загублений світ давнього єврейського цвинтаря», що був реалізований за сприяння Об’єднаної єврейської общини України. Ця виставка вже побувала у п’яти обласних центах та у Києві. У столиці вона експонувалася у виставковому центрі Національного історико-меморіального заповіднику «Бабин Яр».
Крім того було представлено світлини храмів різних конфесій Городоччини, роботи місцевого фотохудожника і активного учасника проекту «Могили предків» Ігоря Моцного.
Нетрадиційне місце для експонування виставки вибрано не просто так. По-перше в Санктуарії зберігається давня чудотворна ікона св. Антонія з Падуї, яка вважається захисницею Городка, а сам Святий – небесним покровителем згаданого містечка. По-друге сам храм св. Станіслава єпископа і мученика, попри досить тривіальну архітектуру – унікальний. Його основна частина постала ще за часів Леоніда Брєжнєва, – це ПЕРШИЙ християнський храм зведений в СРСР! В остаточному вигляді він, однак, був добудований вже за Незалежності, але ядро звели ще за «застою». Зауважимо, що другим храмом збудованим в Радянському Союзі стала надбрамна церква над Золотими Воротам в Києві (постала у 1982 р.). Але вона використовувалася виключно як музей.
І на останок – храм стоїть посеред давнього (від початку ХІХ ст.) цвинтаря і частина місцевих надгробків якого представлена на виставці.
У церемонії відкриття виставки взяли участь представники місцевої влади, громадськості, духовенство, єврейської спільноти Городка, учні з Малої Академії Наук та, звісно, учасники проекту «Могили предків».
Почесним гостем імпрези став віце-консул Генерального консульства Республіки Польща в Вінниці п. Томаш Коваль
Виступаючи на відкриті виставки секретар Городоцької міськради п. Олена Гріх розповіла як про важливість проекту «Могили Предків», так і самої виставки:
«Сьогодні, коли весь український народ протистоїть жорстокій навалі російських загарбників, нам як ніколи потрібна єдність, – акцентувала пані секретар. – Цей проект і цей захід працює на об’єднання всіх громадян України незалежно від етнічного походження чи віросповідання. Проект яскраво демонструє, що на нашому Поділлі століттями жили поруч українці, поляки та євреї. Наочно показує як між ними відбувався культурний обмін, який збагачував кожну громаду. І це яскраве та цікаве спільне минуле відкриває нам шлях у майбутнє. Ця виставка сприяє єдності нашої нації і є внеском до спільної перемоги над агресором», – підсумувала Олена Гріх.
Крім того вона нагадала, що завдяки проекту «Могили предків», та зробленим у ході його реалізації знахідкам і відкриттям, в Україні і світі багато людей дізналися про Городоцьку громаду її багату історію та культурну спадщину.
Начальник Відділу культури національностей, релігій і туризму і активний учасник проекту «Могили предків» Олег Федоров теж акцентував на важливості збереження багатонаціональної та поліконфесійної спадщини Поділля. Він одночасно зауважив, що виставка вкотре спростовує традиційні російські звинувачення на адресу України у нацизмі і фашизмі:
«Про який нацизм може йтися, коли ми, нарівні з українською спадщиною, досліджуємо і шануємо польську і єврейську?»
Пан Олег нагадав, що минулого року в Городку вже демонструвалася виставка присвячена римо-католицьким (польським) некрополям. Зараз вона знаходиться в місті-побратимі Сохачеві (передана як подарунок).
Віце-консул п. Томаш Коваль зазначив, що ця виставка вкотре нагадала, що українці та поляки на Поділлі є добрими сусідами, які століттями жили поруч у повазі та злагоді, продовжують жити у мирі злагоді сьогодні і так само житимуть у майбутньому. Сама ж виставка не лише сприяє міжнаціональному миру і злагоді в Україні, але й працює на зміцнення дружби між Україною та Польщею.
Настоятель храму Св. Станіслава, єпископа та мученика, о. Віктор Лутковський висловив радість, що така цікава виставка відбувається в стінах його храму та висловив подяку усім причетним і теж акцентував на важливості проекту, для вивчення минулого Городоччини та Поділля і для єдності та злагоди у суспільстві.
На завершення член команди ГО «Україна Інкогніта» Дмитро Полюхович провів екскурсію виставкою та детально розповів про найважливіші і найцікавіші знахідки.
Наразі виставка перенесена з площі перед Санктуарієм до храму, де вона буде демонструватися до 26 травня.