Топ-10 Україна Інкогніта (2016). Найвеличніші католицькі храми

Дійшла черга і до католицьких храмів. Звичайно, вони неодноразово проскакували у інших наших рейтингах, але тут ми акцентуємо увагу саме на конфесійну приналежність храму, причому, не розділяючи католиків грецького та римського обрядів.

Рейтинг суб’єктивний, наголошуємо відразу. Старовинних католицьких храмів в Україні неймовірна кількість, й усі вони красиві. В основу рейтингу покладено розміри храму, його візуальна атрактивність (грубо кажучи запам’ятовуваність), гармонія форм та стилістика. В рейтинг потрапили лише старовинні храми.

Крім основної десятки є ще й п’ятірка запасних об’єктів. Починаємо з десятого місця.

10. Кам’янець-Подільський (Хмельницька область). Костьол Петра і Павла, 16-17 ст.

…Після захоплення Кам’янця турками у 1672 році катедра була перетворена в головну мусульманську мечеть. До західного боку прибудовували мінарет висотою 36,5 метри. Його основою стала каплиця XVI ст. у вигляді куба, яку турки заклали камінням, а зверху встановили округлу двадцятиметрову вежу зі 145 гвинтовими кам’яними сходами в середині та балконом на горі з якого п’ять разів на добу муедзин закликав до молитви. Всі прикраси та начиння, які були в костьолі, турки знищили. Також вони вивезли за місто кістки християн, похованих на цвинтарі біля катедри…

Читайте про кафедральний костьол Петра і Павла

9. Микулинці (Тернопільська область, Теребовлянський район). Костьол Святої Трійці, 1761-1779 рр.

…Новий мурований костел почали зводити у 1761 році на кошти графині Людвики Потоцької. Архітектором був чоловік її онучки, Август Фридерик Мошинський. За його основу архітектор взяв костел при королівському палаці в Дрездені. Наріжний камінь у будівництво майбутньої святині заклав Львівський архієпископ Вацлав Сераковський. Освятили добудований у 1779 році під титулом Пресвятої Трійці…

Читайте про костьол Святої Трійці

8. Львів. Костьол Єльжбети. Церква Ольги та Єлизавети, 1903-1911 рр.

…Костьол Ельжбети будувався на кошти львівських залізничників й задумувався як головний храм залізничного району. А ще, велетенська споруда повинна була закривати вигляд на Собор Святого Юра для прибулих до львівського залізничного вокзалу (Двірця). Таким чином, залізничники намагалися підкреслити римо-католицьку сутність Львова, адже Святий Юр був греко-католицьким храмом. Але нині й костьол збудований на честь австрійської імператриці належить греко-католикам. Їхній громаді передали храм у 1991 році, тоді ж його пересвятили на честь Ольги та Єлизавети…

Читайте про храм Ольги та Єлизавети

7. Івано-Франківськ. Воскресенський собор (колишній костьол єзуїтів), 1753-1763 рр.

…Перші єзуїти з’явилися у Станіславові (так тоді називався Івано-Франківськ) на початку 18 століття – їх запросив дідич міста Станіслав Потоцький для підняття рівня освіти. У 1729 році вони звели свій перший храм, який був збудований не дуже якісно, почав тріскатись й у 1752 році його розібрали. Новий храм почали будувати прямо на старому підмурку у 1753 році. Його проект розробляв  сам Станіслав Потоцький…

Читайте про Воскресенський собор

6. Львів. Собор Святого Юра, 1744-1764 рр.

…Більшість фахівців вважають собор Святого Юра – найкращим бароковим храмом Львова, вершиною барокового мистецтва столиці Галичини. Не буду з ними сперечатись, мабуть, вони праві. Це дійсно глиба, споруда-підручник, який наживо демонструє яким воно має бути справжнє європейське бароко. І як гармонічно його потрібно вписувати у ландшафт, а це теж досить важливо, адже розташування собору на високому пагорбі підкреслює його велич…

Читайте про собор Святого Юра

5. Луцьк. Костьол Петра і Павла, 1616 р., 18 ст.

…Але у Луцьку єзуїти навіть Львівський свій костьол переплюнули, принаймні за розмірами. Можливо, костьол Петра і Павла у Луцьку є найбільшим католицьким храмом України. Його ширина 39 метрів, довжина –  53, а висота до верхівки хреста – 42,2 метри. Вражає. А ще ж є підвалини глибиною у 6 метрів, розгалужена мережа підземель…

Читайте про костьол Петра і Павла

4. Київ. Миколаївський костьол, поч. 20 ст.

Шедевр архітектор Владислава Городецького

Фотогалерея Миколаївського костьолу

3. Чортків (Тернопільська область). Костьол Святого Станіслава, початок 20 ст.

…Він, безумовно, є одним з найвеличніших костелів України, в який я закохався з першого погляду, побачивши його фото в старій книжці про замки і фортеці України. Костел Матері Божої, святого Розарія і святого Станіслава (саме таку повну назву має храм) вперше зведено у 1610 року для кляштора (монастиря) домініканців. Костел і сьогодні виглядає як оборонний, а в давні часи ще й був оточений високими оборонними мурами з баштами, залишки яких і досі збереглися з тильного боку храму. То ж під час численних нападів татар за храмовими мурами переховувалося місцеве населення…

Читайте про костьол Святого Станіслава

2. Львів. Латинська катедра, 1360 р., 17-18 ст.

…Це головний римо-католицький храм України. Офіційно він називається Архікафедральна базиліка Успіння Пресвятої Діви Марії, або (простіше) Львівський кафедральний собор…

Читайте про латинську катедру

1. Львів. Костьол монастиря бернардинів (нині Андріївська церква), початок 17 ст.

…Це єдина львівська пам’ятка, яка перенесла мене на сторінки творів Умберто Еко. Вона перевернула моє уявлення про Львів. Побувавши до Львова у Кракові (у 1998-му два тижні бродив я снігожижею лютневих краківських вулиць), я тривалий час вважав ці міста якимись клонами загальнопольських принципів містобудування. Маючи змогу навіть помацати старезне каміння львівсько-краківських мурів, я все-рівно бачив усе ніби крізь екран телевізора. Не відчував… І лише комплекс монастиря бернардинів заставив мене нарешті побачити Львів…

 

ЗАПАСНІ:

Біла Церква (Київська область). Костьол Іоана Предтечі, 1789-1812 рр.

…На цьому місці колись стояв Білоцерківський замок, тому й гора називається Замковою. Тут був білокам’яний єпископський собор (нині реконструйований) від якого пішла друга назва міста (першою була Юр’їв). Пізніше у межах замку був монастир католицького ордену августинів (його зруйнував Семен Палій), а ще пізніше поставили каплицю польського гарнізону. І от на місці де стояла латинська каплиця, у 1789 році, Ксаверій Браницький заклав кам’яний костьол. З невідомих причин будівництво затяглось і було завершене лише у 1812 році…

Читайте про костьол Іоана Предтечі

Бердичів (Житомирська область). Костьол кляштору кармелітів босих, середина 17 ст.

…Бердичівський кляштор (монастир-фортецю) ордену Босих Кармелітів у 1627 році заснував воєвода і генеральний староста київського краю Януш Тишкевич як обітницю за звільнення з татарського полону. Під розташування кляштору та в основу монастирського господарства Тишкевич передав 1630 року свій Бердичівський замок-маєток з кількома найближчими селами та приділив інші маєткові й грошеві фундації…

Читайте про кляштор кармелітів босих

Львів. Покровська церква (костьол Остробрамської ікони Богоматері), 1931-1934 рр.

…От прибери звідси дзвіницю – і, на перший погляд здається, що нічого особливого храм Богоматері Остробрамської не представлятиме. Великий модерновий будинок, чимось схожий на гарний заводський цех 20-30 рр. минулого століття. Але дзвіниця робить цю будівлю чимось зовсім іншим. Це ж справжня кампанілла, яка ніби перенеслась на Личаків із якогось середземноморського міста. Поглянувши на храм, подумки переносишся кудись в Італію…

Читайте про Покровську церкву

Івано-Франківськ. Фарна колегіата, 17 ст.

…Це храм картинка. Його ніби створили не у далекому 17 столітті, а як декорацію для історичного фільму, звели у 21-му. Він є одним із найгарніших барокових храмів не лише у Івано-Франківську, а взагалі в Україні, і саме він є найбільш запам’ятовуваним із значної кількості пам’яток столиці Прикарпатття…

Читайте про фарну колегіату

Львів. Костьол Петра і Павла, початок 17 ст.

…Костьол єзуїтів став першою бароковою культовою будівлею у Львові. Вважають, що автором проекту був італієць Джакомо Бріано, який в той час працював головним архітектором ордену. Хоча відомо, що у Галичину він приїхав аж у 1618 році, відповідно спочатку храм будували без нього, але збудували небагато – лише на три лікті від землі…

Читайте про костьол єзуїтів