Чортків: костел св. Станіслава

Домініканський костел в Чорткові - мій найулюбленіший римо-католицький храм на території Україні. Він, безумовно, є одним з найвеличніших костелів України, в який я закохався з першого погляду, побачивши його фото в старій книжці про замки і фортеці України. Костел Матері Божої, святого Розарія і святого Станіслава (саме таку повну назву має храм) вперше зведено у 1610 року для кляштора (монастиря) домініканців. Костел і сьогодні виглядає як оборонний, а в давні часи ще й був оточений високими оборонними мурами з баштами, залишки яких і досі збереглися з тильного боку храму. То ж під час численних нападів татар за храмовими мурами переховувалося місцеве населення. 

004.JPG

Перші особи Польщі неодноразово відвідували кляштор. У 1663 році Чортків відвідав, взявши участь у Літургії в костелі, король Ян Казимир, що прямував походом на Смоленськ. А у 1683 році в монастирському костелі побував наступний польський король – Ян ІІІ Собєський.
IMG_7510.jpg

Наприкінці XIX століття костел вже не вміщував усіх парафіян, кількість яких постійно зростала. Виникла потреба у новому, більш просторому храмі. Старий костел з частиною мурів частково розібрали, а на його місці стараннями Яна Саса-Зубжинського, польського архітектора, професора Краківського університету, на початку ХХ століття постав новий величний храм у стилі надвіслянської готики, який прикрашали скульптури святих, виготовлених майстрами Чеславом Стовпом та Діаманом Станкевичем
001.jpg

Перебудова тривала довгих десять років і закінчилася майже перед початком Першої світової війни. Та радість місцевих католиків була недовгою: у 1914 році російські війська зняли та вивезли дзвони. Залишився лише один, найбільший, який окупанти не змогли зняти. Але і його через 3 роки вивезли німці, розбивши на частини і знявши. За два роки дзвони повернулися на своє місце. Совіти виявилися більш жорстокішими: у 1941 році перед наступом німців костел і монастир підпалили, а майже всіх отців і монахів-домініканців замордували на околиці Чорткова. 
Костел1.jpg

До 1946 року костел ще певний час належав римо-католикам. У 1947 році його передали православним, а у 1959 році перетворили на склад міськторгу. Наприкінці 80-х років храм все ж таки повернули домініканцям. 
DSC01248.jpg

Якщо пощастить побувати у костелі під час недільної служби, то неодмінно велике враження на вас складе не лише інтер’єр храму з Чортківською чудотворною іконою Божої Матері, а й незабутнє звучання органу.
DSC01249.jpg

Деталі храму:
IMG_7444.jpg

IMG_1067.jpg

IMG_0509.jpg

DSC01247.jpg

Так костел виглядає з гори Вигнанка:
Панорама з вигнанки.JPG

P1060889.JPG

А так - з пагорба на південній околиці міста біля автостанції:
IMG_7417.jpg

Інші розповіді про Чортків: Замок Гольських

Автор - Андрій Бондаренко

Для перегляду карти треба активувати Javascript (чи просто трохи зачекайте)
Зображення користувача akrym.

 Вы так "презентовали"

 Вы так "презентовали" костел,что захотелось сьездить посмотреть на него...:) И в Червоноград тоже..

Зображення користувача Андрій Бондаренко.

В наступному номері журналу

В наступному номері журналу "Пам'ятки України" буде дуже велика статті прпо костел і про інші пам'ятки Чорткова (мого авторства :))

Зображення користувача malenkov.

А що це за журнал такий?

А що це за журнал такий? Науковий, чи глянцевий? Цікаво було б почитати, але жодного разу не зустрічав такого журналу.

Зображення користувача Андрій Бондаренко.

Науковий. Він тільки зараз

Науковий. Він тільки зараз почав продаватися в кіосках. Вже можна купити номер, присвячений Підгайцям. А в наступному буде моє про Чортків. Журнал, до речі поважний, і виходить ще з часів радянської окупації :)

Зображення користувача malenkov.

Львівський, чи що? А у Києві

Львівський, чи що? А у Києві він може продаватись?

Зображення користувача Андрій Бондаренко.

Та ні, загальноукраїнський:

Та ні, загальноукраїнський: http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D0%BC%27%D1%8F%D1%82%D0%BA%D0%...

 

Думаю, що ы в Киэвы продається

Зображення користувача Гость.

День добрый. Исправьте имя

День добрый. Исправьте имя архитектора: не Ян Сас- Зубжинський, а Ян Кароль Сас-ЗубжиЦЬкий. В фамилии нет буквы "н".