Село Алтинівка на Кролевеччині відоме з першої половини 17 ст.
Переповідати історію села не будемо, якщо когось закцікавить, є книга авторів Сахна А.В. та Боровика І.В. “Алтинівка крізь віки”, в якій вона докладно викладена. Можна взяти тут
Ми ж зупинемось на цікавих пам’ятках села, що збереглись (і не збереглись) до нашого часу.
В селі розташована пам’ятка місцевого значення, яка розглядається комплексно — церква Покрови Пресвятої Богородиці та церковно-парафіальна школа.
Кам’яна церква була закладена в 1829 р. за взірцевим проектом N5, який розробили в 1824 році ахрітектори з Петербургу Авраам Михайлов та Йосиф Шарлемань.
Покровська церква.
Зруйнована варварами-більшовиками Спаська церква.
Кошти на будівництво надали місцевий козак Лук’ян Федченко, поміщик Михайло Бутович і священик Христофор Вербицький. Будівництво завершилося орієнтовно 1834 році, цим роком вже датуються перші метричні книги.
Церква початково мала два куполи, один – над основним залом, другий – над дзвіницею.
У 1937 році більшовиками було прийняте рішення зруйнувати храм, проте зруйнували лише дзвіницю й купол. Голова колгоспу запропонував перетворити церкву на зерносховище, що врятувало її від повного знищення. З вересня 1941 року по вересень 1943 року службу при німцях відновили, а потім знову стали зберігати в ній зерно. В подальшому храм ще кілька разів відкривали та закривали, проте дзвіницю нову збудували, але не на місці старої, а поряд (від первісної дзвіниці, що прилягала до церкви із західної сторони, зберігся фундамент, який обновили в 1997 р.), десь знайшли та встановили в ній старий дзвін 1782р. У 70-х рр. 20 ст. із Покровської церкви, під виглядом реставрації, вивезли цінні ікони. Їх так і не повернули. Вже після повернення церкви громаді, її прожовжували переслідувати нещасття. У 1995 р. відбулося пограбування, викрали чашу та ікони. У 2004 р. з церкви викрали два євангеліє, а 2008 р. викрали срібний хрест, плащаницю та ікону Богородиці.
Загалом зовні храм не відзначається якоюсь пишністю, скоріш виглядає простим та буденним, інтер’єри більш різноманітні, на стінах частково збереглися олійні мальовання середини ХІХ ст., а деякі малюнки, в зв’язку з руйнуванням дзвіниці представлені лише фрагментами.
Церкву збудували на місці стародавнього цвинтаря, де з середини 17 ст. (є і думки, що і з кінця 17 ст.) стояла дерев’яна церква св. Кузьми і Дем’яна, найдавніший храм Алтинівки. Коли копали рви під фундамент, віднайшли багато давніх кістяків з кладовищенських поховань.
Ще переповідають, що нову церкву освятили як Покровську, а не як стару, Козьмодем’янську, на прохання мешканців села, оскільки 90 % їх становили козаки, а Богородиця з давніх часів є покровителькою козацтва. А коли саме церква Козьми та Дем’яна зникла та з яких причин, точних даних нема.
Церковно-приходська школа, початку 20 ст., що складає комплекс із церквою, досить скромна, але в той же час має виразний декор. При будівництві була використана місцева цегла. У радянські часи приміщення церковно-приходської школи використовували як освітній заклад. У ньому розміщувався спортзал та кілька класних кімнат. З середини 70-х рр. ХХ ст. до початку ХХІ ст. тут проводилися уроки трудового навчання. Комплекс разом є пам’яткою архітектури місцевого значення.
Проте більш вишуканіший та центральний храм села не зберігся, його зруйнували більшовики, і від нього залишились лише світлини.
Це Храм Преображення Господнього, або Спаський Храм. Спаська церква 1719 року від початку була дерев’яною і проіснувала до кінця ХІХ ст. У 1907-1908 р. на місці старої дерев’яної церкви алтинівці збудували нову муровану, що стала справжньою окрасою не лише села, а й всієї Кролевеччини. Церква була одним із варіантів хрещатого п’ятибанного собору. На жаль, храму було відведено для життя лише 30 років, її зруйнували у 1937, чи 1938 році. З матеріалів храму на цьому місці звели будинок культури, його будівництво тривало аж 20 років.
При церкві був цвинтар, на якому ховали священиків. До нашого часу збереглося 4 надгробні пам’ятники. Також до нашого часу дійшла церковна сторожка.
Окрім церковної архітектури в Алтинівці слід відмитити залізничну станцію з вокзалом, якому скоро виповниться 130 років, її відкрили 1893 року. Неподалік знаходиться будинок, який звели для працівників залізниці, і який напевно, ще цікавіший за сам вокзал
Цікавий факт з нинішнього сьогодення Алтинівки. Протягом 12 років поспіль у селі проводили рок-фестиваль під назвою “Рок на селі”, на який приїздило багато учасників зі всієї України. Не знаємо, чи відбувся захід у 2020 році, в зв’язку з епідеміологічною ситуацією, але анонс був.
Текст та фото Ігоря Дорожка, Олега Години та Максима Назаренка.