Скелька

“Старий Валун, обтесаний з боків,

Він з цього місця не зійде ніколи,

Хранитель мудрості прадавніх днів”

(Тетяна Акіменко, 2020 рік)

Село Скелька зовсім маленьке, всього 20 мешканців, та й ті розкинуті на дві частини, які розташовані за кілометр одна від одної. А були часи, коли на Ворсклі видобувала енергію Скельська ГЕС.

Знаходиться село на правому березі Ворскли, на іншому березі вже Харківщина.

Назва села цілком логічна, неподалік, на північній околиці – ця сама скеля, величезний камінь, що нависає прямо над дорогою. Саме село неначе затиснуте між піщаним обривом та Ворсклою.

Загалом ця місцевість є геологічною пам’яткою природи – відслоненням неоген-палеогенових пісковиків.

Вони є піском, що за багато мільйонів років зцементувався солями кремнієвої кислоти. Виглядає це все дуже мальовничо: і берег, і скеля, і валуни, і ліс, і Ворскла.

В історії села Скелька була цікава сторінка. Колись тут був монастир, час заснування якого невідомий. В 1708—1709 роках, за переказами, він був спалений та вщент знищений місцевими жителями, нащадками козаків, що виступили повстанням проти московських ченців. Про це у своєму романі у віршах “Скелька”, виданому у 1930 році писав відомий український письменник-емігрант, уродженець сусіднього Куземина, Іван Багряний (1906-1963). Про події йому та Остапові Вишні у 1928 році переповів козак Володимир Нестеренко.

Цензура роман забракувала та заборонила, а самого письменника, звинувативши в буржуазному націоналізмі, заарештували та відправили в заслання до таборів. Через кілька років йому пощастило втекти та переховуватись серед українців Далекого Сходу. Ще через кілька років Багряний ризикнув повернутись на батьківщину, але його знову заарештували та ув’язнили в Харкові. Під час Другої Світової він потрапив до Німеччини, була можливість у 1946 році повернутись у СРСР, але Багряний відмовився, виклавши причини у памфлеті “Чому я не хочу вертати в СРСР?”

Реабелітований письменник був лише у 1991 році.

На останок, кілька рядків з роману Івана Багряного “Скелька:

“Тягли ярмо чернечих кріпаків,

Як ласку царську,

Як дугу московську,

Нащадки запорозьких козаків

І борсались, як мухи в павуків,

Богданом продані й підписані Виговським.

Кляли ввесь світ, кляли чужих царів,

Кляли себе,

Кляли самого Бога…

Аж поки дух батьків заговорив —

Поки мару, за звичаєм старим,

Не справили на батьківську дорогу…”

Текст та фото Ігоря Дорожка, Олега Години та Максима Назаренка.