Гамалієвка розташована за якийсь десяток кілометрів від Шостки при дорозі на Глухів, на березі річки Шостка. Нині село є центром сільської ради. Кількість населення – близько 500 осіб.
Серед українських краєзнавців село відоме своїм монастирем, точніше тим, в що його перетворили радянські чиновники.
Гамалієвський Харлампієвський монастир
Монастир у Гамалієвці був заснований у 1702 році при церкві Святого Харлампія. НСпочатку це був невеликий скит із дерев’яною церквою. Але у 1713 році гетьман Іван Скоропадський видав указ про створення на місці скиту жіночого монастиря. На кошти гетьмана і розбудовувався монастир, який згодом перетворився у потужну фортецю, із високими мурами та баштами. На території монастиря було поховано самого Івана Скоропадського (1722 р.) та його дружину – Анастасію. Існують припущення істориків, що дружина гетьмана, мала не менший вплив на перебіг справ на Лівобережжі, ніж сам гетьман. Іван Самойлович нібито у всьому слухався своєї другої половини.
У 1714 на території монастиря звели теплу церкву та корпус келій. Того ж року на кошти Скоропадських розпочалося будівництво великого собору Різдва Богородиці. До завершення будівництва ні гетьман Скоропадський, ні його “гетьманша” не дожили. Закінчилося зведення собору у 1735 році.
До нашого часу у будівлі собору Різдва Богородиці збереглися білокам’яні надгробки Скоропадських.
У 18-19 століттях в монастирі добудували немало будівель. Але в радянський період обитель стала непотрібною більшовикам. Тут розміщувалося немало установ, а в 1966 році за монастирськими мурами розташували Шосткинську виправну колонію № 66. Ця тюрма функціонує тут і нині (2009 р.), тому немає змоги не лише потрапити на територію монастиря, а навіть пофотографувати його будівлі (навіть зовні).
У 2009 році Президент України підписав Указ згідно з яким уряд повинен був розробити програму звільнення колонією приміщень монастиря та розвитку його як об’єкта культурної спадщини.також Кабміну було доручено закласти у бюджет 2010 кошти на реабілітацію та реставрацію монастиря, який є унікальним архітектурним об’єктом для України.
Текст Романа Маленкова, фото Олега Години