Глазове

В кожному з регіонів України є щось особливе, притаманне лише йому.

Сіверщину поміж інших відрізняє наявність у дерев’яному побутовому зодчестві особливе оздоблення вікон, орнаментовані наличники, лиштва з візерунками, яке називають дерев’яним мереживом. Кожне з них унікальне та не повторюється, кожен з господарів та майстрів вкладав в них щось своє. Особливо багато таких старовинних будиночків у Чернігові та області. Це легко пояснити. Регіон лісовий, основним матеріалом для будівництва в 19 – першій половині 20 ст. було дерево.

Орнаменти та символи різьбились не просто так, вони походили ще з часів язичництва. Так, сонце символізує життя і енергію, змія уособлює мудрість і родючість, хрест в різьбленому наличнику – знак гармонії між духовним і матеріальним, про гостинність власників будинку свідчать сережки.

Дерево, звичайно, не камінь, воно недовговічне, тому до збереження такої культурної спадщини необхідно ставитись із ще більшою увагою.

Село Глазове, хоч не Чернігівщина, а Сумщина, проте Сіверщина. Тому й тут можна знайти такі старі будиночки. Можливо, цьому мереживу й не сто років, але господарям, напевно, передалась пам’ять поколінь, тому й оздобили будинок та браму на своєму обійсті.

Текст та фото Максима Назаренка та Ігоря Дорожка.