Дерев’яна готика Мармарошу. Стеблівка

У селі Стеблівка до 1994 року красувалась ще одна яскрава представниця дерев’яної готики Мармарошу – церква Рiздва Богородицi, проте під час грози блискавка влучила в храм і пожежа дуже сильно пошкодила його. Довгий час пам”ятку вважали втраченою і навіть, коли туристи почали цікавитись дерев”яною готикою Мармарошу, то відвідували лише Сокирницю, Крайниково, Данилово і Олександрівку. Та що говрити, якщо навіть у нечисленних путівниках про церкву в Стеблівці не згадували. Проте після п’ятнадцяти років перебування під відкритим небом обгорілі дубові зруби таки привернули увагу небайдужих людей і церква отримала шанс на відновлення. 

Церкву Рiздва Богородицi було збудовано у 1643 році, а в 1797 році її було грунтовно перебудовано. У такому вигляді вона простояла до 1994 року, поки не згоріла під час пожежі, яка виникла внаслідок влучання блискавки.

Кажуть, що місцеве населення дуже шанувало свою церкву і цю жахливу втрату оплакували мало не всім селом.

У 2009 році з’явилась ініціативна група греко-католицької громади у селі Стеблівка, яка вирішила врятувати церкву.

Звісно, що на повне відновлення коштів поки що бракує, але було розроблено проєкт консервації, який повинен би був запобігти повному знищенню пам’ятки. До розробки проєкту було залучено різноманітних фахівців, тому в його якості сумніватись не доводиться.

Протягом 2010 року консервацію було успішно реалізовано, і зараз місцеві парафіяни навіть хочуть проводити там хоча б кілька богослужінь на рік.

Зрозуміло, що до повного відновлення ще далеко, але перші кроки вже зроблено, дай Бог аби і наступні було успішно реалізовано.

Більше про акцію по відновленню можна подивитись тут: http://derev.org.ua/zakarp/steblivka-restavr.htm
А тут можна побачити, як церква виглядала до пожежі, а також до консервації: http://www.derev.org.ua/zakarp/steblivka.htm

Автор тексту та фото Роман Бречко                            [info]rbrechko
48.090808, 23.421083 Дивитись на мапі Google Maps