За п’ять км від моря та за 60 км від міста Ельбасан (їхати по шоссе на схід), розташована фортеця із слов’янською назвою Баштова Bashtove. Згідно із документами фортеця є кандидатом на вступ до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, але от за що – ми не зовсім зрозуміли – точніше, не зрозуміли зовсім. Прямокутник, стіни заввишки 9 метрів, які навряд чи були вищими, адже збереглися бойові галереї, невисокі башти (збереглися дві наріжні, висотою 12 метрів, і дві допоміжні, хоча щодо висоти – інформація з інтернету, ми самі не міряли). І усе це серед на рівнині, без жодного горбика, серед поля. За що в ЮНЕСКО?
Основними будівельниками фортеці Баштова були венеційці. Дивина – венеційська фортеця і не на моря. Дійсно це виглядає дивно – до моря 5 км, але зовсім поряд судохідна, в минулому, річка Шкумбіні, та 5 км до моря – фактично, зручна бухта для кораблів, які могли контролювати навколишню акваторію. Відомо, що Баштова була відомою торговою гаванню та потужним центром експорту зерна.
Фортецю Баштова Bashtove побудували на руїнах візантійської фортеці, зведеної за часів імператора Юстініана.
Фортеця відкрита, вхід безкоштовний. Чому ЮНЕСКО – треба читати албанські джерела, а нам цього зовсім не хочеться, адже незалежно від статусу фортеця Баштова – це на півгодини огляду. Але для фанатів фортифікації чергова венеційська фортеця – вагомий об’єкт.
Текст та фото Романа Маленкова.