Круя ( Krujë, Kruja ) – місто дуже цікаве, але зазначу, що довго затримуватись тут не варто, адже усі цікавинки сконцентровані в замку, та біля нього, і потребують на огляд, навіть для прискіпливого перфекціоніста, 3-5 годин, не більше. Найкраще приїхати сюди ближче до вечора, і переночувати, в одному із численних готельчиків, розташованих прямо на території замку. Ви будете у захваті від заходу та сходу над приморською рівниною, та від навколишніх краєвидів. Для мандрівника Круя обов’язкова для відвідування. Навіть, зважаючи на відносно невелику кількість пам’яток, від краси гір навколо, та еталонного фотогенічного краєвиду із замком Скандербега, отримуєш неймовірне задоволення. Круя (алб. Kruje) в перекладі означає – весна. Це місто дійсно можна назвати весною албанського народу, адже саме воно було першою столицею Арберії (стара назва Албанії) у 1190 році. Пізніше країна потрапила під владу греків, а ще пізніше – османів. І от в османський період Круя стала знову дуже відомою – її зробив своєю столицею легендарний Скандербег – національний герой Албанії. Георгій Кастріоті був молодшим сином албанського князя Гьона Кастріоті, і з дитинства потрапив у заручники до турків. Для останніх це була традиційна практика, брати заручників від васалів, як гарантію покірності, та отримання данини. Георгій змушений був прийняти іслам (від народження був православним). Відомо, що він зробив блискучу офіцерську кар’єру у турецькому війську, й отримав ім’я Іскандер (Олександр) – а Іскандером турки називали найславетніших воїнів – це ім’я було синонімом слова герой. Але у 1443 році Іскандер (Скандербег албанською) зрікся ісламу й під час угорсько-польського хрестового антитурецького походу, зрадив турків. Забравши три сотні вершників, які були під його керівництвом, повернувся у рідну Крую. Тут його проголосили володарем князівства Кастріоті та вождем усіх албанців. Скандербег неодноразово відбивав напади турків, вміло маневруючи між прихильністю європейських правителів, та прийнявши католицтво. Круя стала символом опору албанців, а тутешній замок і нині його символізує.
Замок Скандербега
Три великих турецьких облоги витримав замок Круя під керівництвом Скандербега – у 1450, 1466 та 1467 роках. Кажуть, що для албанців Круя – джерело натхнення, хоча Скандербег був похований не у Круї, а у місті Леже. Його наскільки шанували і боялись, що турки, захопивши його мавзолей, викопали кістки, й розпиляли їх на талісмани – вони думали, що навіть шматок кістки Скандербега, може зробити непереможним. В замку у Круї стоїть Музей Скандербега – досить цікавий об’єкт, збудований в часи Енвера Ходжі та з його ініціативи. Ще б пак – співавторкою проекту музею була дочка диктатора Пранвера Ходжа, а ідею створення підказав відомий, шанований диктатором, учений – професор Алекс Буда.
Музей Скандербега
Урочисте відкриття Музею відбулося у 1982 році за участі усіх членів політбюро Албанської партії праці (до 1948 року Комуністична партія Албанії). Раніше, ті ж самі члени політбюро, віддавали накази про руйнування старої забудови Круї, мечетей у замку, від яких лишились лише рештки фундаменту та чверть мінарету.
Головна окраса замку – велика годинникова вежа, часів Скандербега. Є тут декілька старовинних вулиць, із кам’яними будиночками, турецькими банями та православною церквою. Є велика брама та таємний лаз, яким користувався ще Скандербег (так кажуть місцеві мешканці, яким ближче носити дрова через той лаз). Верхня частина замку уся забудована затишними готельчиками та рестораціями. В одному з таких готельчиків ночували і ми.
Біля замку розташований великий сувенірний ринок та паркінг, забитий машинами. Трохи далі, під горами, розташувались великі, новенькі готелі, які будуються переважно за кошти представники країн Євросоюзу.
Текст та фото Романа Маленкова
Таємний лаз