Канарські острови. Фантастичний Тейде Teide

ПРИЄДНУЙТЕСЬ ДО НАШОЇ ПОДОРОЖІ НА ТЕНЕРІФЕ

Видатний Паганель казав, що йому нема чого робити на піку Тенеріфе після великого Гумбольдта. Вигаданий Жюлем Верном еталонний географ дуже помилявся – на піку Тенеріфе, який називається Тейде, повинен побувати кожен, адже це одне із найбільш неймовірних місць нашої планети. Точніше, не на самому піку, а на вулканічному плато, розташованому навколо Тейде Teide: інопланетні краєвиди просто вражають. Уявіть собі казкові химерні скелі, різнокольорові схили вкриті вулканічним попелом, безкраї поля лави – кам’яні бульбашки, стіни гігантської кальдери, які нагадують каньйон… Хоча це важко уявити – це потрібно бачити.

Вулкан Тейде. Висота 3718 м

Обсерваторія Тейде – найбільша у світі

Усі чудеса Тейде утворюють національний природний парк площею у майже 19 тисяч га. Цей парк є найбільшим у Іспанії. Його щороку відвідує майже 3 мільйони туристів – він входить до десятки найвідвідуваніших національних парків Світу. А ще це об’єкт Світової спадщини ЮНЕСКО.

Найвищою точкою парку є вулкан Тейде – 3718 м. Це найвища точка Канар й усієї Іспанії. За висотою від дна океану це третій вулкан світу – 7,5 км. Від 1909 року Тейде спить – вже 110 років він не вивергався.

Я не був у Гранд-Каньйоні в Арізоні, але ті хто бував, кажуть що краєвиди Тейде схожі. А ще, ці неймовірні краєвиди порівнюють із ландшафтами Марсу. Усі оті мільйони туристів, кажуть – як на Марсі, коли потрапляють у цю вулканічну пустелю, вкриту скупими кущиками якихось ксерофітів. А для науковців національний парк Тейде – один із основних полігонів для тестування приладів для експедицій на Марс. А ще цей куточок острова Тенеріфе входить у трійку найкращих місцин світу, для спостережень за небом, і саме тому тут, на висоті у 2390 метрів розташована найбільша у світі обсерваторія. Абсолютно фантасмагорична картинка десятків величезних телескопів серед інопланетного краєвиду. До речі, в обсерваторії відбуваються екскурсії, під час яких можна побачити не просто зоряне небо, а, навіть, плями та спалахи на Сонці. Екскурсії потрібно замовляти попередньо – це ви зможете без проблем зробити у інтернеті.

Від висоти 2356 м, до 3555 м, прокладено найбільшу в Іспанії канатну дорогу. Зовсім трохи вона не доходить до вершини вулкану, але у вітряну погоду не працює і замовляти підйом потрібно  дуже заздалегідь. На канатці працюють дві кабіни, кожна з яких вміщує до 44 осіб. Біля нижньої станції підйомника розташовано паркінг на 220 автівок, тут є магазинчики та кафе. Підйом канатною дорогою складає 8 хвилин, а от якщо ви надумаєте йти пішки – вам знадобиться 5-6 годин, і більше чотирьох годин на спуск. Кажуть, що це неабияка пригода, яка дуже подобається фотографам – знімки зроблені із схилів вулкану нереальні, але не варто підніматись на Тейде людям без належної фізичної форми.

На висоті 3260 м розташована турбаза Альтавіста. Уявляєте – її побудували ще в середині 19 ст. – тоді це була база для наукових досліджень. Якщо ви хочете побачити казковий захід сонця та заснути серед зірок – зупиняйтесь на Альтавісті. Але тут не все просто, адже зайти можна з 17:00 до 22:00, а спальні відкриваються у 19:00. Спалень всього три, а ліжок у них 54 – отакий от хостел серед зірок. Тут є опалення, туалет та душ, кухня (продукти ваші) та інтернет. Залишити спальні ви маєте до 7:30 ранку. У 8:00 турбаза зачиняється. Перебувати можна лише одну ніч.

ПРИЄДНУЙТЕСЬ ДО НАШОЇ ПОДОРОЖІ НА ТЕНЕРІФЕ

Якщо ви не отримали попередній дозвіл, або не бажаєте підніматись на вершину – зовсім не страшно, адже то лише шматок парку, і атракцій та неймовірних емоцій вам вистачить на роки. Цих марсіанських пейзажів вам ніколи не забути.

Ми піднімались у національний парк Тейде від міста Ла Лагуна. Виїхали дуже рано. Спочатку був гірський серпантин серед соснового лісу (схили вкриті канарською сосною до висоти 2100 м). Біля дороги багацько оглядових майданчиків, з яких відкриваються краєвиди Тенеріфе із неодмінним океаном – то один бік острова, то інший. Потім почався пояс чагарників, які вчепились за різнокольорові вулканічні схили та осипи. Де-не-де над дорогою піднімались розрізи вулканічних гірських порід, біля яких усі зупинялись для фотосесій та селфі.

Єдиний поворот на асфальтовану дорогу ліворуч, веде до обсерваторії Тейде – обов’язково під’їдьте до неї – відстань близько 4 км. Десятки білих, увінчаних куполами, циліндрів, серед марсіанського краєвиду, перенесуть вас у якийсь фантастичний блокбастер.

Далі повертаємось на основну дорогу й поринаємо у світ інопланетних краєвидів. Тепер розумієш, що попередні світлини, зроблені з оглядових майданчиків, ніщо, порівняно із оцим. Але тривалий час зупинитись  ніде, і ти починаєш подумки лаяти організаторів – ну чому там було скільки паркінгів, а тут – жодного, і узбіччя немає. Але хвилюватись не варто, адже далі все значно цікавіше, і паркінгів знову  вдосталь.

Біля нижньої станції канатки починаються безкраї лавові поля. Тут  прокладено оглядову стежку. На висоті у 2300 м прохолодно, але коли світить сонце – здається що тепло. Ходиш поміж шматків застиглої лави й не відчуваєш плину часу. Далі на захід починаються ділянки великих химерних скель – тут можна бродити до заходу сонця. Навпроти, на півдні, видно вулкан Піко-В’єхо (висота 3135 м), а навколо, на горизонті, 600-метрові стіни гігантської кальдери. Фактично це кратер, але ж якої сили мав бути вибух, щоб утворити отаке.

У національному парку Тейде майже постійно щось знімають кіношники. Фільми різні. Є і відомі, як наприклад «Форсаж» із Віном Дизелем (тут знімали шосту частину), «Битва Титанів» та «Гнів Титанів». У далекому 1966 році тут зняли легендарний фільм «Мільйон років до нашої ери». Постер цього фільму із красунею Ракель Велч та краєвидами парку Тейде, закривав дірку у «Втечі із Шоушенка»… Побачивши ці пейзажі самому хочеться стати режисером, а може оператором, і знімати, знімати. Поїдьте, подивіться, може і вам захочеться. Вхід на територію парку безкоштовний.

Текст та фото Романа Маленкова

Значно більше фото дивіться у галереї

ПРИЄДНУЙТЕСЬ ДО НАШОЇ ПОДОРОЖІ НА ТЕНЕРІФЕ

 

28.272939, -16.644287 Дивитись на мапі Google Maps