Кіпр. Казкове гірське село Фікарду. Fikardou, Φυκάρδου.

Село Фікарду Phicardou Φικάρδου – одне із найбільш мальовничих на Кіпрі. Будиночки, складені із бутового каменю й укриті рудою черепицею, туляться тісненько, один до одного, формуючи вузенькі затишні вулички. Цими лабіринтами хочеться бродити безкінечно, відчуваючи себе, навіть не у 19 столітті, коли мешканці покинули Фікарду, а у 18-му, коли зводили ці будиночки. 

Фікарду розташоване на висоті близько 1000 метрів над р.м., в горах Троодос, за 40 км від Нікосії. Дорога сюди веде якісна, але дуже звивиста і вузька. Попереджаємо – якщо ви страждаєте від морської хвороби – беріть таблетки, бо оті серпантини, перед якими водії сигналять, попереджуючи тих, хто за поворотом, про своє наближення, змучать вас конкретно. Але село просто із фентезі – ось-ось із будиночків вискочать хоббіти, щоб розпитати Гендальфа – що ж там у світі робиться.

Фікарду – село-музей, але це не скансен, адже ніхто не звозив сюди експонати з усього Кіпру – все це отутечки було здавна. Із мешканців тут живуть постійно лише власники місцевої таверни – родина Яннакос. А крім таверни тут є діюча церква Петра і Павла, каплиця, сільрада, пошта – все так як треба, ніби село повністю живе. Про такий стан потурбувався Департамент старожитностей Кіпра, який, крім догляду за селом, ще й викупив два будинки, зробивши у них музеї, відтворивши все так, як було у 18 столітті, коли власники мешкали на верхньому поверсі, а нижній був господарським, там зберігали реманент, вино і тп. Одному із цих жител – будинку Кациніороса – близько 500 років.

Взимку тут мало туристів, але все ж таки є. А от у сезон їх тут неймовірна кількість – усі туристичні фірми стараються привезти сюди, своїх клієнтів – тоді стає тісно. А ще ж повно мандрівників, які їздять самостійно – без фірм.

Дуже радимо вам відвідати таверну Яннакоса. Тут вас нагодують такими стравами, яких ви не скуштуєте в курортних містах, на узбережжі. Голубці (які пішли світом із Греції), різні види м’яса з овочами, оригінальні сільські супи, йогурти і місцеві вина, які чавлять і готують у сусідніх селах. Таверна є невід’ємною частиною Фікарду – трохи по-простому, але ж як атмосферно і душевно.

Село Фікарду – яскравий приклад порятунку історичного поселення та перетворення його у популярний туристичний об’єкт. Аж заздрість бере.

Текст та фото Романа Маленкова.

34.959536, 33.170690 Дивитись на мапі Google Maps