Кіпр. Кіті та Перволія. Еталонні села.

В багатьох джерелах в інтернеті зустрічається інформація, що Кіті Kiti– прибережне село: поїдьте, мовляв, у чудове прибережне село Кіті, відпочиньте на пляжі і тд. То повна дурня – від Кіті до моря 2,5 км – на морі лежить сусіднє село Перволія Perivolia, яке практично зрослося із Кіті, але ні в якому разі не є його частиною. Перволія навіть більша. А от щодо того, що Кіті – чудове село – тут путівники не брешуть, і якщо ви зупинились у Ларнаці – обов’язково поїдьте у Кіті та Перволію – точно не пожалкуєте. 

Кіті. Церква Панагія Ангелоктісті.

До Кіті (і Перволії) із Ларнаки можна легко дістатись, наприклад автобусом 429, який курсує за розкладом, приблизно раз на 2 години, від Центральної автостанції. Виходьте у центрі, біля церкви Панагія Ангелоктисті, оглядайте центральну частину Кіті, а далі крокуйте на південь, через Перволію, до моря. Прекрасна мандрівка як мінімум на півдня – гарантована.

Центр Кіті – це зразок того, яким райським куточком можна зробити звичайне село. Фонтани, декоративні рослини, скульптури, газони, сільрада із скляним дахом – це усе неможливо описати словами, а головною окрасою є церква Панагія Ангелоктісті (Παναγίας Αγγελόκτιστης) – збудована ангелами (так перекладається із грецької). За архітектурою – це візантійська хрестово-купольна церква, яка зводилася в кілька етапів. Вперше храм – базиліку із дерев’яним верхом, збудували у 5 столітті. У 6-му столітті, в апсиді церкви, була створена мозаїка – Богородиця з дитиною, в оточенні святих Михаїла та Гавриїла. Протягом 7-8 століть храм зруйнувався – чи то землетруси, чи люди, чи й те й інше (найвірогідніше) – зараз невідомо, але підмурки збереглися, а головне – чудом встояла апсида із феноменальною мозаїкою.

Кіті. На останньому фото сільрада.

Нинішню церкву звели у другій половині 11 століття. Апсида з мозаїкою була вмурована в новий храм. А у 13 столітті, за часів правління Кіпром французів, до церкви добудували латинську каплицю, яка зовсім не зіпсувала зовнішній вигляд. Хочу звернути увагу, що у церкві, як і у всіх православних храмах, крім московських, для вірян стоять стільчики.

Церква Панагія Ангелоктісті – унікальний храм 5, 11 та 13 століть, із прекрасно збереженою мозаїкою 6 століття – включена у Попередній список ЮНЕСКО.

Від центру Кіті йдіть на південь приблизно 2,5 км. За 40 хвилин прекрасною прогулянкою головними вулицями Кіті й Перволії ви побачите, як живуть кіпріоти у сільській місцевості, серед цитрусів, пальм, гранатів і квітів. 

У центрі Перволії є кілька таверн, де можна пообідати. Беріть місцеві страви, можливо мезе (це щось, типу дегустаційного набору, який може бути морським, а може бути м’ясним), можливо клефтіко – казково смачну кіпрську ягнятину, а можливо мусаку – овочі із м’ясним фаршем та йогуртом, запечені у горщику (це грецька страва, але популярна на Кіпрі).

По обіді зверніть увагу на центр Перволії, точніше на церкву святої Ірини, розташовану на розі вулиць Езекія Папаяну та Стадіоу. Це популярний, майже типовий, проект, характерний для Кіпру в період британського правління. Довгий будинок із двосхилим черепичним дахом, прибудованими візерунчатою дзвіницею та відкритою галереєю. Збудували церкву у 1903 році.

Перволія. Церква святої Ірини.

Якщо піти по вулиці Стадіоу, яка веде, зрозуміло, що до стадіону – натрапите на храм значно старіший – церкву святого Леонтія, зведену близько 1500 року. Колоритна низенька будівля, із випуклим, в середній частині, склепінчастим дахом, складена із грубого бутового каміння. До неї прибудована типова дзвіниця – то вже 19 століття.

Перволія. Церква святого Леонтія.

Перволія. Старовинна каплиця.

Головною пам’яткою Перволії вважається сторожева венеційська вежа Регіна. Із неї стежили за морем, точніше за пересуванням по морю кораблів – вороги не мали підібратись непоміченими. На мурах вежі збереглися венеційські дворянські герби та лев святого Марка – герб і символ Вененції. Вежа розташована у східній частині села, на горбику, десь за 500 метрів від моря.

Попід морем тягнеться смуга сучасних, комфортних і дуже дорогих котеджів-вілл, а перед ними доріжка для пробіжок і прогулянок та пляж. Влітку тут яблуку ніде впасти, взимку – а зима на Кіпрі як у нас рання осінь – тут майже порожньо.

Ще однією атракцією Перволії є британський маяк – куди ж британці без маяків – зведений у період їхнього панування на Кіпрі.

Останній автобус їде у Ларнаку не пізніше 18:30 – тому слідкуйте за часом, і за зупинками. Зручна автобусна зупинка розташована недалеко від церкви святої Ірини.

Текст та фото Романа Маленкова.

Перволія. Венеціанська вежа.

Перволія. Британський маяк.

Більше фото у нашій галереї.

34.844663, 33.572921 Дивитись на мапі Google Maps