Ланія – якось дивно, але Гугл карти дають назву Laneia, а Вікіпедія ще й Lania, а турецькою Lanya – як його правильно – хтозна, але грецькою Λάνεια – це дочка бога вина – п’яниці Діоніса, відповідно і дочка до вина небайдужа, бо яблучко від яблуні – ну ви зрозуміли. Мабуть не випадково, село, назване на честь дочки бога вина, є одним із кращих виробників вина на Кіпрі. Тут вирощують виноград, з якого роблять легендарні вина Commandaria та виноградну горілку Zivania.Тут є виноградний прес, зроблений ще у 1822 році, тут їх, тих старовинних пресів (трохи новіших) майже у кожному дворі. Більшість мешканців Ланії, зайняті у ремеслах, пов’язаних із вином: виноградарство, виноробство, виробництво винматеріалів, торгівля вином і т.д.
Існує легенда, що французький король Генріх І, фанатичний любитель шампанських вин, знайшов саме у Ланії саджанці винограду, після того, як хвороба знищила весь виноград Шампані. Відповідну лозу шукали по всьому Середземномор’ю, але знайшли лише тут. Її завантажили на кораблі, й перевезли до Франції, і нині, весь світ п’є не зовсім французьке шампанське, адже виготовлене воно із винограду кіпрських ланійських сортів.
Крім виноградарів село полюбили художники, і не лише з Кіпру – кілька будинків викупили англійці. В старовинних кам’яних будинках вони влаштували свої художні галереї, й запрошують туристів. Нам казали, що у Ланії художники, на кожному кроці, й ми вирішили, що це такий собі Кіпрський Андріївський узвіз. Але ні. Картин по вулицях не виставлено, і зовні нічим, село Мекку художників не нагадує. Тут треба заходити у хати, в галереї…
Вулиці Ланії дуже мальовничі – бруковані, вузенькі, затишні, криві й звивисті. Кожен третій двір запрошує оглянути свій музей – переважно це музеї старих інструментів, ремесел, старого життя. Майже усі безкоштовні.
Дуже цікаві великі фото старої Ланії, розставлені у різних куточках – це ще один елемент сільського колориту. Ось, наприклад, величезна світлина, на якій ланійці зібралися, після завершення будівництва мосту, у 1894 році. Ви собі уявляєте подібне, десь в українському селі? Я ні. Хоча я й у кіпрському не уявляв нічого подібного.
В Ланії повно старовинних будинків, але головною архітектурною пам’яткою є церква – храм Богородиці Валанас, який збудували ще у 16 столітті, в період венеціанського правління. Це синтез венеціансько-візантійської архітектури, з дзвіницею, зведеною вже у 19 столітті. У храмі зберігається ікона 12 століття – образ все тієї ж Діви Марії Валанас (що означає останнє слово – я так і не зміг зрозуміти). Ще однією відомою пам’яткою села був величезний Королівський дуб, але нині від нього залишився лише пень.
Текст та фото Романа Маленкова.