На північний схід від Фамагусти, за три кілометри від античного міста Саламін, розташовані викопні руїни до античного міста Енкомі (gr. Έγκωμη; tur.Tuzla), яке ідентифікують як поселення, неодноразово згадуване у хетських та єгипетських джерелах, під назвою Алашія. Це поселення пізнього бронзового та раннього залізного періодів, яке з’явилося у 3 тисячолітті до нашої ери, було процвітаючим і найбільшим містом на острові, і занепало 1050-х років до нашої ери. Дослідження Енкомі почалися лише у 20 столітті. Вони показали, що це було укріплене місто, оточене потужним муром циклопічної кладки. Вулиці були бруковані, будинки мали багато квартир і поховальні склепи, які могли бути родовими усипальнями. В місті був ремісничий квартал, в якому крім традиційних ремесел, займалися виплавкою міді.
Залишки доантичного міста Енкомі.
Нинішній Енкомі – велика площа зарослих бур’янами підмурків та фрагментів стін. Побродити тут цікаво, але довго це робити не рекомендую, адже менш ніж за кілометр на схід є значно цікавіший об’єкт – монастир святого Варнави.
Апостола Варнаву, який вважається засновником християнської Кіпрської церкви, забили камінням євреї Саламіна. Де поховали – тривалий час точно ніхто не знав. У 5 столітті кіпрському архієпископу Анфемію, тричі з’являвся у сні апостол Варнава, вказуючи на місце свого поховання. Якимось чином архієпископ вирахував це місце й відкопав скриню, в якій лежало Євангеліє від Матвія та мощі Варнави. За сприянням візантійського імператора Флавія Зенона, було збудовано гробницю Варнави, та монастир, біля неї.
Нинішні кам’яні будівлі монастиря датують 15 століттям – періодом правління Лузіньянів, або венеціанців. Основа монастиря – велика кам’яна церква із дзвіницею, корпуси келій та мури. В церкві нині не правиться – це ж ісламська територія, але тут розташовано дуже цікавий музей ікон. Гробниця Варнави, із каплицею зверху, розташована за межами монастирських мурів.
Нині монастир апостола Варнави – популярний, на території Північного Кіпру, туристичний об’єкт. Обов’язково відвідайте.
Текст та фото Романа Маленкова.
Гробниця Варнави.