Кіпр. Замок Святого Іларіона.

У мене було деяке розчарування, після замків Кіпру – Ларнака, Пафос, Лімасол – хіба то замки. Одна Нікосія виправдала сподівання, але то величезна фортеця, зовсім не фотогенічна… То я просто ще не бував на Північному Кіпрі, замки і фортеці якого стали топовими експонатами в моїй колекції: Фамагуста, Киренія, Ілларіон, Буфавенто. Вони неймовірні.

Під час наших відвідин замку святого Ілларіона у січні 2020 року тут було повно туристів – французьких пенсіонерів. Сотні. Багацько великих автобусів. Цікаво, вони прибули з офіційного Кіпру, чи десь базуються на Північному? Більше схоже на друге, адже номери на автобусах північнокіпрські.

Замок Ілларіона розташований високо в горах, на відрогах Киренійського плато. Звели його візантійці в 11 столітті, для контролю за дорогою із Киренії у Нікосію, та для захисту від арабських піратів. В часи Лузіньянів його модернізували, а за венеціанців, у 15 столітті, частину замку розібрали – венеціанці не хотіли утримувати великий гарнізон не на  морському узбережжі.

Згідно із переказами, замок звели на місці високогірного монастиря, який був присвячений святому Ілларіону. Хоча дехто із науковців стверджує, що монастир назвали іменем першого монаха-схимника, а зовсім не на честь святого. Документальних доказів немає, але назва є – замок святого Ілларіона.

Твердиня не схожа на традиційний замок, адже частину стін та мурів тут заміняють природні скелі – він ніби вріс у гору, і шматками вистромлюється із неї, з різних боків. Має три подвір’я на різних рівнях. Нижні два виконували господарські функції, а у верхньому жив феодал. Кажуть, що це була резиденція самих Лузіньянів.

Щоб дістатись верхньої точки замку – потрібно гарно похекати – вона розташована на висоті 732 метри. Але тут неймовірно цікаві переходи, тому до верху дістаються навіть літні люди – потихеньку, із перепочинками… Зверху відкриваються неймовірні краєвиди гір Північного Кіпру, які гребінчастою спиною дракона, тягнуться на схід, до самісінького хвоста півострова Карпасія. Кажуть, що звідси видно замок Буффавенто, але я не побачив – його і впритул не так вже й легко розгледіти. Замок святого Іларіона обов’язково треба відвідати, якщо ви вже потрапили на Кіпр. Це один із найатрактивніших об’єктів острова.

Текст та фото Романа Маленкова.

Більше фото у галереї

35.311144, 33.281967 Дивитись на мапі Google Maps