Польща. Тевтонський замок Гнєв. Gniew

Дуже довго я добирався до замку у місті Гнєв  Gniew – чотири роки їздив поруч, але заскочити у містечко не мав можливості – часу не вистачало. Нарешті, в грудні 2019 року, все склалося. Мало того, що побував у старовинному тевтонському місті, а навіть переночував у розкішному готелі, розташованому прямо у рицарському замку. А який же там сніданок… Але то вже інша історія.

Гнєв отримав міські права у 1257 році. Тоді це було польське (чи то слов’янське) місто, яке називалося Гмеве. В 14 столітті його захопив Тевтонський орден, який із Гмеве зробив просто Меве. Таку назву містечко і замок мали до 1920 року від першого поділу Польщі.

Замок Gniew

Нинішній Гнєв має всього шість тисяч мешканців. В центрі, у старушці, тут збереглися середньовічні кам’яниці, ринкова площа (Грюнвальдська), ратуша (14-15 ст.), готична церква святого Миколая (14 ст., кірха в минулому), житлові німецькі будинки 19 ст. Тут мало збереглося старовинної польської архітектури – все німецька, а замок – головна окраса Гнєва – тевтонська архітектура.

Значну частину своїх замків тевтонці будували на квадратному фундаменті. Такий замок зберігся у Лідзбарку-Вармінському, Нєдзіці, Ольштині, Квідзині і, от, у Гнєві. Рицарі почали його будівництво у 1290 році, і він став одним із найпотужніших їхніх замків.

Замок та палац Марисеньки (останнє фото).

Із 1464 до 1772 рр. замок Гнєв був резиденцією польських старост. Від 1772-го до 1920-го місто належало Пруссії, саме тому тут так багато німецької забудови. Ну як багато? Це лише у співвідношенні до розміру міста.

Поряд із замком стоїть палац 17 століття, зведений королем Яном ІІІ Собеським для своєї дружини Марисеньки. Його й нині, в перебудованому стані, із готелем всередині, називають палацом Марисеньки. От в ньому ми й ночували. В замку ж нині скляний купол та виставкові зали. Тут періодично влаштовують акції для митців – усякі там симпозіуми й бієнале. Бувають тут і українські художники та скульптори, тому замок Гнєв, більш відомий в Україні, ніж здається.

У вартість готельного номеру включено сніданок і басейн. Прекрасний заклад, і прекрасне використання замку. От нам би у Клевані так.

Текст та фото Романа Маленкова.

Більше фото у галереї.

53.834565, 18.817681 Дивитись на мапі Google Maps