Швеція Гельсінгборг Helsingborg

Швеція Гельсінгборг

Тільки 20 хвилин відділяє данський Гельсингор Helsingør від шведського Helsingborg. Паромом, що ходить кожні 20 хвилин, і ви уже у Швеції (хоча як сказати. Раніше це також була Данія). Прапор з білим хрестом на червоному тлі змінюється на жовтий на синьому. 

Офіційним днем народження Гельсінборга вважається 21 травня 1085 року – це перша згадка про місто як про дар датського короля Святого Кнута. Місце, на якому було засновано місто, було дуже вдалим, оскільки звідси можна було контролювати вузьку частину протоки. Первісне просте дерев’яне укріплення, збудоване на скелях, було перетворено в XII столітті в сильний і практично неприступний замок. Місто зі своїми трьома церквами і монастирем виросло навколо замку. Безпосередньо же на березі будівлі не зводилися до XIII століття.

У середні віки Гельсінборг був важливим саме датським містом, причому не тільки військовою базою, але також і адміністративним центром всієї північної провінції. Проте ера його слави закінчилася, коли в XVI столітті під час Реформації були зруйновані церкви і монастирі. Колись величний замок став застарілим і не захищав більше місто. Надалі занепад продовжувався, бо в XVII столітті Данія і Швеція часто воювали. Місто сильно постраждало від військових дій. Шведи захоплювали його шість разів у датчан, і всі шість разів потім зазнавали поразки. Дійшло до того, що в місті вцілілими залишалися тільки церква Святої Марії і будинок Якоба Хансена. Данці, почувши про розгром шведів під Полтавао, у 1710 році зробили як виявилося останню спробу відбити місто і всю провінцію. Битва за Гельсінборг вважається однією з найкривавіших з усіх, що коли-небудь траплялися на шведській землі (900 і 1500 вбитих). Протягом XVIII століття Хельсінборг залишався маленьким містом. Його населення становило близько 700 чоловік, що вижили після війни і пережили епідемію чуми, що прийшла в місто.  

Наполеонівський маршал Франції = новий шведський король Жан-Батист Бернадотт (пізніше король Карл XIV Іоанн) з татуюванням «Смерть королям» зробив перший крок до слави на шведській землі саме в Гельсінгборзі.

 

 

У Helsingborg прекрасна неоготична ратуша, яка притягує погляд ще з моря. Уже тільки заради неї варто було б перепливти пролив – аж 4 кілометри. Поряд на пагорбі у паркові височіє середньовічна башта Kärnan (тобто ядро, серцевина, яка й була центром укріплень міста). Вона охороняє місто вже понад 600 років, останній фрагмент великого замку, який розташовувався в Хельсінборгу з раннього Середньовіччя до 1676 року, коли його велика частина була зруйнована. Сьогодні вежа відкрита для всіх бажаючих. Підйом по довгих сходах, що ведуть на самий верх вежі винагороджується спогляданням прекрасного виду на місто і на протоку.

 

Історичний Гельсінгборг з його багатьма старими будівлями – це мальовниче прибережне морське місто з пляжами і шезлонгами. Забудова міста – це суміш старовинних кам’яних церков та більш сучасних будівель. Вулиці змінюються від широких проспектів до невеликих крихітних заковулків. Kullagatan- головна пішохідна торгова вулиця в місті, була першою пішохідною торговою вулицею у Швеції. 

На околиці Хельсингборга розташована колишня резиденція шведських королів – Sofiero slott.

Мандроголізм і Швеція смакують разом чудово

Сергій Щербій – текст і фото.

 

56.043773, 12.705445 Дивитись на мапі Google Maps