Угорщина. Замок Болдогко (Болдогковаралья, Boldogkőváralja)

Замок Болдогковаралья (Boldogkovaralja, хоча, ніби то, можна називати просто Болдогко) – непроста для пам’яті назва – розташований на північному сході Угорщини, в горах Земплен. Цю ефектну, трохи поруйновану фортифікацію видно дуже здалеку. На високій крутобокій скелі він вражає своєю величчю, при досить помірних розмірах.

Найбільш ефектна атракція замку Болдогко – перехід до сторожової вежі по вузькому скелястому перешийку.

Часто можна почути про замки Німеччини, Англії, Чехії, але хіба ви чули про замки Угорщини? Напевно, ні. А їх трохи є – в одній лише області Земплен їх більше десятка, і часто досить нічогеньких. Серенч, Фузер, Шарошпатак (замок Ракоці, зображений на купюрі у 500 форінтів), ну і казковий замок Болдогковаралья.

Замок був зведений у 1280 році на горі над долиною річки Хернад. Першими власниками і, ймовірно, будівельниками замку, були представники роду Томай. За якусь провину, на початку 14 століття, замок відібрав у Томаїв король Карл І Роберт із династії Анжу. Відтоді володарі замку постійно змінювались. А потім прийшли турки, захопивши значну частину Угорщини. Щоправда Болдогковаралья не потрапив у межі Османської Угорщини, але був зовсім близько, тому зазнавав постійних нападів.

Замок розташований на високій скелі, яка є останцем Північноугорських гір Земплен, які, в свою чергу, є областю Західних Карпат.

Війни, облоги, штурми зробили замок непридатним для проживання феодалів. Власники збудували собі бароковий палац у селі, під замковою горою, а замок передали у користування ордену єзуїтів. Вікіпедія пише, що всесильний орден зробив у замку склад зерна, от тільки не зрозуміло, для чого склад зерна на такій верхатурі.

У 18-19 століттях замок занепадав. Повністю зникли дерев’ні елементи – перекриття, захисні щити, містки, впала найстаріша частина замку – башта-донжон.

Нині в Угорщині справжній бум відновлення пам’яток. Потрапив у цю хвилю і замок Болдогковаралья – місцева громада розробила проект, відповідно до якого Євросоюз виділив 1,5 млрд. форінтів на реставрацію та консервацію. У замок масово поїхали туристи. Не українські.

Мури замку оточує скеляста тераса, на якій відтворили старовинні дерев’яні укріплення (подібні до тих які мали б відтворити у нашій Тустані), а прямо під терасою, у скелі, в глибокій рукотворній печері, розташовано великий ресторан. Середньовічна тематика, рицарські обладунки, мечі, арбалети, меню на пергаменті готичними літерами. Ціни кусючі, але не так щоб дуже. Покуштувати страви не вдалося – я був у Болдогко вже чотири рази, але кожного разу не мав достатньо вільного часу, щоб відчути себе рицарем, або хоча б якимось гонведом.

Замок Болдогко розташований на захід від районного центру Шаторальяуйхей та на північ від угорської столиці вина – міста Токай. Дістатись до нього досить просто, адже всі дороги гарної якості, головне щоб не блудив навігатор, адже доріг реально багато. Хочете цікавий, романтичний, таємничий, містичний, на скелях, з печерами і тд. і тп. замок? Тоді вам сюди.

Текст та фото Романа Маленкова

Авторський тур до замку Болдогко від компанії Україна Інкогніта

Більше фото Болдогко у нашій галереї

48.343347, 21.228928 Дивитись на мапі Google Maps