Подейкують, що у Терещенків було 99 маєтків, а більше в імперії дозволялося мати лише самому анператору, типу армію на свої кошти треба утримувати і всяке таке. Терещенки були багаті люди, ймовірно, найбагатші в країні, і вони дійсно могли мати таку кількість маєтків. І навіть якщо це правда, то маєток у Турчинівці був далеко не найгіршим, недаремно він один із двох, які Терещенки збудували спеціально для себе. Решту купили.
В палаці Терещенків нині сільськогосподарський ліцей (ПТУ)
Ми вже якось писали про палац у Турчинівці, але він такий гарнюній, що хочеться знову. Отже, палац у Турчинівці збудував Федір Терещенко у 1899-1900 роках. Палац, разом із парком, дістався потім його дочці Наталці (як і у Ворзелі) як весільний посаг – дочка вийшла заміж за графа Уварова.
На відміну від ще одного палацу, збудованого спеціально для Терещенків (а не купленого у збанкрутілої шляхти), палацу у Денишах, резиденція в Турчинівці збереглася відносно непогано, хіба що флігель, також неоготичний, і також із башточкою, вже стоїть без вікон-дверей, і потроху рушиться. Мабуть ПТУ-ліцею, який нині тут розміщений, будівля флігелю вже не потрібна.
Флігель палацу руйнується
Наталка Уварова-Терещенко, після смерті чоловіка, зробила Турчинівку своїм постійним літнім житлом. Тут її і застала більшовицька навала, і звідси вона тікала у Францію. Місцеві мешканці розповідають, що в село приїжджав Мішель Терещенко, нинішній мер Глухова та онук графині. Він і розповів подробиці втечі бабці від п’яних волоцюг.
Текст та фото Романа Маленкова
Далі фото Сергія Щербія