Село Липки розташоване за 15 км на північ від Попільні. Населення близько 600 осіб. В письмових документах вперше зустрічається під 1618 роком.
Лаврентій Похилевич детально розписав зміну власників Липок у 19 столітті. У 1800 році поміщик Воронецький програв село у карти поміщику Моршковському. Після смерті останнього до 1814 року селом володіла одна із його дочок – княгиня Яблоновська (по чоловіку), а з 1829 року її сестра, княгиня Радзівілл. Цікаво, що князь Радзівіл розвівся із дружиною і женився на її сестрі – наймолодшій дочці Моршковського. Згідно із імперськими законами маєток залишився йому, а відповідно і новій дружині. У 1850 році Липки продали князям Подгорським, власникам Антонова, в якому була їхня усипальня-зикурат.
Подгорські були дуже оригінальними поміщиками, схильними до будівництва чудових будівель. Зикурат у Антонові – не єдина їхня архітектурна перлина – у Липках вони звели водяний млин, у вигляді готичного замку. Будували млин запрошені німецькі майстри у 1880 роки. Башти, стрільчасті вікна – крутий поміщицький палац, а не млин. Але млин. Нині у приватній власності, реставрується, ремонтується, але вже заріс бур’янами.
Від маєтку Подгорських, який був трохи вище млина, залишилася лише брама і шматок цегляної огорожі. А ще у селі є земська школа, зведена у стилі модерн, на початку 20 століття, ймовірно, за фінансування тих же поміщиків.
Текст та фото Романа Маленкова, Сергія Щербія.
Млин Подгорських.
Архівне фото надане Ігорем Довбишем. Воно доводить, що млин виглядав саме так, як нині.
Брама маєтку.
Земська школа.