Боровенька

Здавалось би, два села знаходяться поруч, Боброве та Боровенька (це в Лебединському районі на Сумщині), про перше бажаючі можуть знайти досить багато інформації, й історія у нього цікава, і про колишніх власників є що почитати (ми писали про нього та старовинну Миколаївську церкву), а про інше спробувати щось знайти майже неможливо.

Ну що маємо, тим і ділимось.

Перша писемна згадка про село належить до 1636 року. Ще відомо,що 1686 року землі села Боровеньки купив охтирський полковник І.Перехрест.

На краю села розташована будівля з червоної цегли. Чесно кажучи, перші враження були з розряду: “Продається недобудований будинок … “, ну і так далі. Але виявляється, що ця будівля старовинна.

Жив колись в селі місцевий поміщик, дворянин М.М.Ковалевський, тут він мав маєток, будинки, землі, луг, спиртовий та дігтевий заводи, а в Криму ще й виноградники.

Цю червону будівлю Ковалевські збудували для школи. Після 1917 року пан Ковалевський емігрував за кордон (його нащадки ще й досі живуть там), садибу та зведену 1886 року паном Масловським церкву св. Миколая Чудотворця (до неї була інша, теж Миколаївська, що згадується в метриках 1774 року, розвалили.

А будівлю школи залишили, зробили ремонт, змінили планування кімнат та пристосували під ту ж саму школу.

Не дуже давно сільрада продала будинок, і новий власник почав його ремонт, накривши металевим дахом (так ось чому будівля спочатку ввела нас в оману зовнішнім виглядом), але не довів справу до кінця, закордонна спадкоємиця Ковалевських викупила споруду, проте щось робити з нею не поспішає.

Неподалік зберігся також старий підвал з маєтку. А спиртзавод продали в сусідню Будилку, він і досі працює. Проте давно виробляє вже не спирт, на базі спиртзаводу заснували підприємство по виробництву біологічних добавок до автомобільного пального.

Текст та фото Ігоря Дорожка, Олега Години та Максима Назаренка.