Розтоки. Частина ІІ. Смугарівська долина

Сьогодні продовжу розповідати про Розтоки. Про ті ж самі Розтоки, що й вчора, але, водночас, зовсім інші. А ще розповім про природне диво Буковинських Карпат – каскад Смугарівських водоспадів.

Розтоки, як і більшість гуцульських сіл, розкидані по довколишніх горах на багато кілометрів. Крім центральної вулиці – шосе, що веде з Вижниці до Путили, на якій розташовані основні цікавинки села, Розтоки складаються з декількох хуторів, до яких добратися не можна навіть трактором.

Давайте спробуємо дістатися хутора Бедіїв, «дорога» на якого починається при в’їзді до Розтік з боку Підзахаричів. Щоб потрапити до Бедієва, треба звернути з шосе ліворуч (бо праворуч – Черемош) перед містком через річку Смугарів біля знаку:

Метрів 200 ще буде дорога, по якій більш-менш можна рухатися автівкою:

Далі буде трохи гірше. Але, трактор проїде. А може й джип 🙂

Але приємно те, що до справжнього природного дива Ростік – Смугарівських водоспадів, йти недалеко.
Отже Смугарівські (або Буковинські) водоспади – це ландшафтний заказник місцевого значення, який має площу 38,5 гектарів і належить Розтоківському лісництву Карпатського спец лісгоспу. На двокілометровому шляху Смугарова розташувалося відразу сім водоспадів, що є унікальним для Карпатського регіону.

Перший водоспад, що зустрічається на нашому шляху, має назву Ковбер, на честь колишнього власника цих місць. Поруч з водоспадом у 30-х роках минулого століття була збудована бетонна стінка для забору води для водяного млина, що належав Кобверові. Висота складає 3,5 метра і є нижчою за його ширину.
Другий водоспад – Сич висотою 10,5 метрів знаходиться за 20 метрів вище першого на першій лівій притоці, який утворює при впадінні до Смугаров ущелину. Це водоспад вертикального типу, а таку назву він отримав завдяки «сичанню» його води.
Наступний водоспад під назвою Нижній Гук є каскадним і складається з декількох «сходинок». Розташований на другій лівій притоці, загальна висота його складає 9 метрів.
Приблизно через кілометр знаходиться четвертий невеликий водоспад – Ворота. Він має 3,5 метри висоти і дійсно нагадує своєю формою ворота.
П’ятий водоспад має назву Середній Гук і знаходиться через 250 метрів від Ворот. Він є трьохкаскадним, вертикальним і має загальну висоту 10,5 метрів.
Найбільшим і найгарнішим водоспадом є шостий – Великий Гук. Його висота – 19 метрів. Останній водоспад – Вишній Гук є також вертикальним, його висота становить 5 метрів.

Всі водоспади, нажаль, побачити дуже складно. По-перше, потрібний провідник, а по друге – добра погода. З першим мені не повезло, а з другим – так взагалі. До цього пройшла злива, порозмивало усі береги, усі підступи до водоспадів. Тому мені довелося побачити лише деякі з них.


Плесо, утворене одним з водоспадів:

Притоки Смугарова зі своїми міні-водоспадиками:

До хутора Бедіїв скрізь водоспади веде дуже погана дорога. Навіть людині тут складно пройти. Мої джинси були по коліно в муляці.

Дуже скоро «дорога» переходить у стежинку, яка періодично перекривається огорожами садиб місцевих мешканців:

Але, краєвиди навколо заворожують. Ось вона, СПРАВЖНЯ, не намальована Гуцульщина!


А ось і відрізаний від зовнішнього світу присілок Бедіїв:


Текст та фото Андрія Бондаренка (Джихад Джаббаров)                          [info]andy_babubudu
 
Читайте ще про Розтоки:

Розтоки. Частина І

48.183800, 25.122578 Дивитись на мапі Google Maps