Протяте Каміння і Соколине Око

Дивовижне природне утворення «ПРОТЯТЕ КАМІННЯ» – це група скель, утворених з розбитих пластів пісковика та пронизаних різноманітними отворами і ходами всередині. Розташовані у півтори години пішого ходу від перевалу Німчич на гірському хребті у міжріччі річок Виженка і Смугарів.

Про утворення цього дива природи та про виникнення його назви розповідає легенда. Відповідно до неї у давні часи горяни не мали зручного шляху, щоб спуститися з гір у долину. Пізніше вони знайшли для цього зручний вихід: нагрівали в казанах воду і виливали її на скелі. У такий спосіб у нестійкому пісковику утворилися «протяті», тобто проткнуті проходи, які й дали назву урочищу.

IMG_4600

Від ресторану на перевалі Німчич піднімаємося угору в південному напрямку грунтівкою. Праворуч розташовані бугельні підйомники, а дорога веде до хутора Хорови – невеликого гуцульського присілка Підзахаричанської сільської ради. Піднявшись на невеликий хребет над перевалом, дорога йде прямо. Ми ж повертаємо праворуч на стежинку, що веде повз капличку, огинаючи із заходу гору Просічна. Через кількасот метрів починається буковий ліс, пройшовши скрізь який у південному напряму, незабаром побачимо скелі.
IMG_4595

07 Протяте каміння

IMG_4589

IMG_4595

IMG_4604

Особливу увагу звертає на себе Соколине Око – найцікавіша з скальних груп Протятого Каміння. Соколине Око являє собою кам’яну арку, що дійсно нагадує око, розташовану в скелі висотою близько 40 метрів. Верхня плита каменя утворює циганську аркаду, з-під якої на дно каньйону веде крутий схил.
IMG_4607

Крім того, біля підніжжя скелі з північного боку знаходиться маленька трикамерна печера, до якої можна потрапити через два входи-отвори. Два інші отвори, які є значно вужчими за перші, пробираються скрізь скелю і виходять із її східного боку. На вершині скелі утворено природній резервуар, що має діаметр і глибину приблизно 70 сантиметрів. А на найвищому місці видовбаний рукотворний покажчик сторін світу.
IMG_4617

Кожного року на початку вересня в каньйоні проходить обряд так званої «ініціації» – дійство посвячення у студенти першокурсників геофаку Чернівецького університету ім. Ю.Федьковича. Дія відбувається вночі, а поява з арки бога Гео з смолоскипом, який на великій швидкості влітає у студентський натовп за допомогою канату, надає дійству містичності, і навіть, навиває трохи страху.
Місце проведення обряду не вражає. Виявляється, що й серед чернівецьких студентів є свині. Чи може це небагаточислені туристи?
IMG_4614

Поруч – ще одне «соколине око»:
IMG_4631

І ще одне:
IMG_4618

Рухаючись у західному напрямку, зустрінемо по дорозі ще декілька великих скельних груп. Ці скелі утворились з розбитих пластів пісковику і, нібито, насунуті один на одного. Скелі вражають своєю величчю, висота каміння складає подекуди 40 – 50 метрів.
IMG_4629

IMG_4622

IMG_4626

Деякі скелі мають цікаву структури гірської породи:
IMG_4619

IMG_4620

А деякі мають наскальні малюнки:
IMG_4606

Пройшовши ще декілька сот метрів у південному напрямку, побачимо ще одну групу скель Протятого Каміння. Ця група кам’яних глиб нагадує величезну гальку.
IMG_4625

IMG_4637

IMG_4639

Краєвиди навколо. Папороть.
IMG_4628

IMG_4630

IMG_4634

Через двісті метрів починаються хатинки хутора Бедіїв – присілка села Розтоки, що складається всього з декількох садиб. За хатинками стежка праворуч приведе скрізь каскад водоспадів до села Розтоки.
Про Розтоки та Смугарівські водоспади

 

 

Автор – Андрій Бондаренко

48.173985, 25.148194 Дивитись на мапі Google Maps