Мала Виска. Селище створене молдаванами

Як виявилось, першими поселенцями там де нині стоїть Мала Виска, були молдавани, тому нині в містечку є район Бессарабія. Під час відвідин райцентру ми цього не знали – якби знали, можливо по іншому подивились би на Малу Виску. На її старовинні палац та гімназію, на її зруйновані цукровий та спиртовий заводи, на її головну пам’ятку (на наш погляд) – гранітне вагоноремонтне депо.

Вагоноремонтне депо

Палац княгині Кудашевої (1889 р.)

Отже молдавани-переселенці  з’явились в районі річки Малої Висі у 1752 році, вони ж  ізаснували тут перше постійне поселення. До них у цих місцях неодноразово з’являлися ізникали козацькі зимівники, навіть був більш-менш постійний хутір козака Никодима. Молдавське поселення називалося Вись. Деякий час воно належало управителю Нової Сербії, сербському перебіжчику, генерал-поручнику Івану Хорвату, але після суду над сербом (читайте у вікіпедії) поселення відійшло до якогось майора Лєпьохіна, а потім до князя Кудашева.

Кудашев збудував у тодішньому селі економію, церкву та маєток і назвав його на свою честь – Кудашеве. Одна із його спадкоємниць звела невеликий палац (1889 р.) який зберігся і нині (адреса – Київська, 4-а) – простенька така двоповерхова споруда із прибудованою галереєю.


Гімназія (поч. ХХ ст.)

Руїни заводу

У Кудашевих поселення відкупив поміщик Улашов, який і дав йому сучасну назву.

Наприкінці 19 століття через містечко, яке було центром волості Єлисаведградського повіту, пройшла залізниця Одеса – Бахмач. Будівництво залізниці сприяло розвитку промисловості у Малій Висці: у 1899 році почав працювати цукровий завод, а у 1901-му – спиртовий. Нині обидва лежать в руїнах, хоча для обслуговування цих підприємств свого часу було збудовано ціле робітниче селище.

До заводів було підведено гілку залізниці, поряд з якою збудували вагоноремонтне депо. Одну із найстаріших будівель цього депо – цех із метрової товщини стінами із чорного граніту – можна вважати найцікавішою пам’яткою Малої Виски (офіційно у перелік пам’яток він не внесений). Коли звели цю будівлю – нам дізнатись не вдалося.

Ще однією пам’яткою Малої Виски є гімназія, зведена на початку 20 століття. Оце мабуть і все.

Текст та фото Романа Маленкова


48.643685, 31.633501 Дивитись на мапі Google Maps