Бірки

Якщо будете їхати трасою із Знам’янки – заскочте у Бірки. Але ні в якому разі не повертайте на першому повороті, там де дороговказ люб’язно туди запрошує – вас чекатиме страхітлива дорога і глибокий пісок… У Бірки потрібно їхати із боку Олександрівки.

Бірки – село досить цікаве. Лежить воно у долині біля рідкісного, для степової Кіровоградщини, соснового лісу – місцями навіть схоже на поліське. І церква тут дерев’яна. Миколаївська. Куценька інфа в Інтернеті вказує, що її звели ще в 18 столітті, десь в іншому місці, а поім, у 1820 році, перенесли сюди. Але чітка єпархіально-імперська спрямованість в архітектурі храму вказує на те, що звели його у другій половині 19 століття (навіть ближче до кінця).

Під час наших відвідин, в храмі повним ходом йшов ремонт: стукали молотки, гуділи “болгарки”. Перекриття блищало новісінькою різнокольоровою бляхою – здалеку здавалося що храм обгорнутий у фольгу від новорічних цукерок. Батюшка виявився досить привітним і цікавим, незважаючи на свою кремезну зовнішність. На наше “добрий день” він промовив: “Яке добрий день – Слава Україні!” А храм то московської патріархії. Крім того, здивував буденний одяг священика – на ньому була футболка збірної Англії з футболу, із написом Джерард.

Текст Романа Маленкова,  фото Алли Комарової

11.12.2022. У селі Бірки, Кропивницького району, згоріла дерев’яна Миколаївська церква. Вона перейшла до ПЦУ, але рпцшники постійно намагалися її повернути. І ось її немає. Звичайно, як і в більшості подібних випадків, поліція навряд чи зможе довести факт підпалу. Ми кілька раз спілкувалися із місцевими мешканцями в інших селах, де згоріли дерев’яні церкви. Вони завжди казали про навмисні підпали.

Місцеві мешканці пишуть, що єпархія упц мп постійно боролася за цю церкву… А Бірки було велике село – близько 1800 мешканців. Не потрібно бути Шерлоком Холмсом, щоб зрозуміти, чому вона згоріла, і хто в цьому винен.

48.945730, 32.297745 Дивитись на мапі Google Maps