Греки залишили Україні чималий спадок. Достатньо згадати ніжинські огірочки – ви ж мабуть всі знаєте, що цей, загублений у радянські часи, легендарний рецепт привезли у Ніжин греки? А ще вони там збудували багато церков, житлових та торгових будівель. Але значно більшою була грецька діаспора в Криму. Починаючи ще з античних часів греки вважали Крим другою батьківщиною й масово заселяли узбережжя. В середньовіччі і в новіші часи їх було вже менше, але ще й у 19 столітті на південному узбережжі Криму мешкало багато греків. Практично у кожному місті, у кожному татарському поселенні була грецька громада. Була вона й у селі Верхня Аутка, і саме від неї збереглася тут церква Феодора Тирона. Ну а Верхня Аутка із 1944 року стала частиною Ялти.
Улицы Верхней Аутки узкiя, извилистыя, мѣстами покрыты грудами камней и выбоинами. Населенiе Верхней Аутки – греки и татары. Занятiе его – табаковобство, мелкое виноградарство и пр. На террасахъ, возвышающихся въ Ауткѣ, встрѣчаются большiя табачныя плантацiи. Есть маленькая церковь съ богослуженiемъ на греческомъ языкѣ и мечеть.
Першу церкву звели на місці сучасної ще у 18 столітті, але після примусово-добровільного переселення греків із Криму в Приазов’я у т1778 році та церква занепала. Після повернення у рідні місця греки Аутки побачили зруйнований храм і домоглися від держави побудови нового за казенний рахунок. Нова дерев’яна церква постала у 1842 році. Освятили її в ім’я мученика Феодора Тирона. Але на кінець 19-го століття церква потребувала значних ремонтних робіт, адже в умовах значної вологості дерево швидко гнило. Тому у 1898 році була зведена нова кам’яна церква, яка стоїть і нині. Цікаво що переговори про будівництво нової церкви вів видатний російський письменник Антон Чехов. Його будинок розташований недалечко від храму.
Феодор Тирон не дуже відомий в Україні святий. Жив він на початку четвертого століття й був новобранцем у армії римського імператора Юліана Відступника. Тирон так і перекладається – новобранець. Сповідуючи християнство та не бажаючи приносити пожертви римським язичеським богам, Феодор не підкорився наказу імператора, за що був підданий страшним тортурам і спалений на вогнищі приблизно у 306-му році. Пізніше його мощі були перенесені в Константинополь, а голова спочатку в Бріндізі, а потім в Гаету (обидва міста в Італії).
Церква Феодора Тирона не є якимось архітектурним шедевром. Вона дуже проста, аскетична й не фотогенічна. Але цей храм – значний шмат багатогранної історії Криму, та й автентичності в ній вистачає, тому туристові варто подивитись на, храм, який у Ялті ще й досі називають грецьким (хоча греків у районі Аутки практично не залдишилось).
Текст та фото Романа Маленкова