Доброводи

Доброводи – село Монастириського району Тернопільщини. Про назву села, напевно, не треба пояснювати, вона говорить сама за себе.

Село вперше згадується 1375 року, коли Володислав Опольський надав солтиство Добровода Юшкові із Скорнича, та й в матеріалах галицького суду воно теж згадується з 1439 року. Попри це, в переважній більшості в мережі надається дата першої згадки за 1472 рік.

Необхідно зробити невеличке відступлення та сказати, що Володислав Опольський, або Володислав ІІ, з польського роду П’ястів, хоч і мав через свою бабцю, белзьку князівну Гремиславу, зв’язок з династією Рюриковичів, все ж був прозахідним та прокатолицьким. Ще будучи княжичем, виїхав до Угорського королівства, де одружився з волоською князівною Єлизаветою. А коли 1370 року помер польський король Казимир ІІІ, король угорський Людовик (Лайош) І зосередив в своїх руках всю владу в Польщі. Саме він через два роки передав владу над Галичиною Володиславу ІІ, зробивши його намісником в Русі і Польщі. Володислав титулував себе “господарем і дідичем Руської землі”, при цьому оточував себе чужинцями, просував німецьку колонізацію, був союзником Тевтонського ордену, рішуче підтримував католицизм та впроваджував його в галицьких землях.

У 1578 році Доброводи згадуються вже як покинуте місто, поряд з Дубно та Монастириська. Між Доброводами та Підгайцями 1629 року відбулась битва між реєстровими козаками разом з польським коронним військом проти татар, яка завершилась розгромом останніх.

Великим земельним власником у селі наприкінці 19 ст. був барон Мечислав Блажовський. Станом на 1910 рік у селі мав маєток поляк пан Раціборський, якому належало 500 га землі, стайні, гуральня, млин, кузня та молочарня.

Після 1919 року село активно заселяється польськими колоністами та впроваджується римо-католицизм, так на 1939 рік в селі серед українців було лиш 170 греко-католиків при 1390 римо-католиках. Школа була, але теж переважно з польською мовою навчання (після 1920 року українській мові відводилась лише 1 година навчання). Після вступу в село радянських військ 1944 року багато мешканців емігрувало до США та Західної Європи, але їх місце протягом наступних двох років зайняли близько 200 сімей із Лемківщини.

Доброводи мають дві сакральні пам’ятки.

Муровану церкву Святої Трійці збудовано 1836 року, щоправда належала вона до Швейківської парафії, оскільки громада села не могла утримувати священика. З приходом радянської влади церква з греко-католицької перетворена в православну, з 1961 року – закрита, але на господарську споруду, завдяки мешканцям села, її не перетворили. На богослужіння віряни ходили до Миколаївської церкви у Ковалівку. У 1989 році почалась реконструкція церкви, 2008 року храм повністю відреставрований.

А церква Зіслання Святого Духа, що нині належить УГКЦ, початково була костелом, що був збудований коштом польської громадм Доброводів.

Текст та фото Ігоря Дорожка та Сергія Щербія.