Доротище. Успенська церква

Село Доротище, в якому нині мешкає близько 450 жителів, розташоване за 17 кілометрів на північ від Ковеля. Поселення це досить давнє – перша писемна згадка про нього відноситься до 1502 року. В ті часи воно належало князівському роду Сангушків і називалося Дороготище. Потім назва трансформувалася і слово “дорога” у ній перетворилася у ім’я “Дорота”

У 1767 році, в часи панування на цій території Речі Посполитої, в Доротищі збудували муровану Успенську церкву, яка збереглася до нашого часу. Стиль храму – пізнє бароко. Товщина його стін – понад метр (пишуть, що при основі вона складає 1,8 м, але мені ця цифра видається неправдоподібною, як для такого невеликого храму), вказує на те, що храм зводився, як оборонний, хоча в другій половині 18 століття, це вже бскоріше була данина традиції, ніж реальна необхідність.

Успенська церква у Доротищі – один із зразків оборонної волинської церкви, хоча навряд чи вона колись виконувала оборонні функції. Храми подібної архітектури будували на Волині часто, і навіть в більш пізні періоди. У будь якому випадку Успенська церква – цінна пам’ятка волинської архітектури, в якій, до того ж зберігається святиня – ікона Богородиці, написана в 16 столітті.

Текст та фото Романа Маленкова.