Італія. Муджа

На кордоні із Словенією лежить містечко Муджа. Від Трієста його відділяє невелика гірська гряда, в якій прорізали автомобільний тунель. Нині у Муджі мешкає близько 13 тисяч жителів, і місто зовсім невелике, хоча погуляти тут є де – прекрасне морське узбережжя та чудова венеціанська забудова, із замком на пагорбі.

Муджа з’явилася у 8-7 ст. до н.е. як укріплене село – кастельєр. У 178 році до н.е. сюди прийшли римляни, які звели укріплений табір Каструм Мугла. Пізніше Муджею володіли остготи, ломбардійці, візантійці, авари і франки. У 931 році село перейшло у власність до Аквілійського патріархату, якому належало п’ять століть, аж до 1420 року, коли сюди, прийшла влада Венеції. До 1797 року це було укріплення Венеціанської республіки. Після падіння республіки володарем Муджі стала Австрійська імперія. Ну а у 20 столітті, після Першої світової війни місто перейшло до королівства Італія, після Другої світової війни – до Вільної землі Трієст, і лише у 1954 році воно знов стало італійським, і вже назавжди
Туристи рідко бувають у Муджі – дорогою із Словенії вони всі поспішають до Венеції, пропускаючи цілу купу цікавинок, в тому числі казковий Трієст. Муджа законсервований куточок готико-венеціанської архітектури, із лоджіями, арками, дерев’яними віконницями, старовинними гербами на фасадах. Усе це зводиться у вузенькі вулички, які стікаються до головної площі – справжньої венеціанської «кампієло», із головним храмом міста, ратушею та палацами міської аристократії. А головним храмом є кафедральний собор святих Петра і Павла, який звели у 1293 році. Напевне тоді це була романська споруда, але у 15 столітті його фасади переробили у стилі венеціанської готики.

Кафедральний собор

У Муджі є ще декілька старовинних храмів (варто заскочити у базиліку Санта Марія Ассунта, яку звели у 10-13 ст. – там чудові фрески 15 ст.), сотні старих кам’яниць, а на пагорбі, над містом, височить замок Санта Барбара, який збудували у 10 столітті для захисту кордонів Істрії від угорців. У 1353 році він був зруйнований жителями Трієста, а у 1374 році його відбудували, і тоді ж збудували вежу-донжон, яка існує і нині. У 19 столітті замок зовсім занепав і стояв століття напівруїною, доки його не викупив у приватну власність скульптор Віллі Боссі, і не відновив. Нині це приватна територія, хоча за попереднім замовленням сюди впускають на екскурсії.

На околицях старого міста є археологічний парк Муджа-Веккья, ще є залишки римського Каструма – цікавого в Муджі вистачає, не минайте це містечко.

Текст та фото Романа Маленкова.

Замок Муджа