Лубни. Лиса гора

Історичну пам’ять Лубен береже і Лиса гора. На ній виявлено сліди стародавнього поселення і рештки курганного могильника епох енеоліту – бронзового віку, скіфського часу, доби Давньої Русі. Археологічні дослідження тут проводили Ф.Камінський, В.Ляскоронський , М.Чередниченко, О.Сухобоков, О.Супруненко. Обстеження Лисої гори проводились Ф.Копиловим, І.Горенком, В.Непріною, Є.Махно. А відомий археолог, засновник Лубенського краєзнавчого музею Г.Стеллецький заповідав похоронити себе на Лисій горі в Лубнах.

Саме біля Лисої гори знаходився міст через Сулу, по якому влітку 1596 року переправились повстанські загони під проводом Северина Наливайка, опинившись у оточенні військ польської шляхти. Повстанці стійко боронили свою волю, але тривала облога козацького табору закінчилась кривавою трагедією – в нерівному бою загинули кілька тисяч повстанців. Лубенці пам’ятають про цих лицарів волі, які одними з перших піднялись на боротьбу за волю українського народу. Пам’ятний знак на їх честь зустріне вас при в’їзді до Лубен біля мосту через Сулу.

З вершини Лисої гори відкриваються прекрасні краєвиди на Посулля, направо – легендарна річка і село Солониця, місця, де на думку багатьох істориків, героїчно стояли проти ворога наливайківці.

Лиса гора – одне з улюблених місць відпочинку лубенців. У лісовій зоні поруч з горою знаходиться база відпочинку «Сула» Національного педагогічного університету ім. М.П.Драгоманова. А про давню історію цього місця нагадує встановлена на оглядовому майданчику копія скіфської баби, поруч з нею – камінь здійснення бажань, доторкнувшись до якого, можна попросити наших предків про допомогу в здійсненні заповітних мрій.

Текст із статті “Лубни туристичні” сайту міської ради Лубен, фото Максима Назаренка.