Новоолександрівка. Палац Фальц-Фейнів

У Новоолександрівку ми потрапили у квітні 2019 року жахливою дорогою із Херсону. Це було майже раллі, яке ми витерпіли заради палацу Фальц-Фейнів. Зовсім не пожалкували, адже руїни палацу нас вразили – в сосновому лісі, на березі Каховського водосховища, яке затопило дендропарк маєтку, і з купою змій – їх тут була така кількість…Це мені нагадало кадри із фільму «Закляття долини змій» – джунглі, руїни, змії. То були водяні вужі, які кублилися тут взимку по підвалам палацу, а із весняним квітневим теплом почали прокидатись і розповзатись.

Сам палац – точніше те, що від нього залишили час та місцеві мешканці – це велика прямокутна двоповерхова неоренесансна будівля із баштою. Його звів на зламі століть (19-го і 20-го) Олександр Фальц-Фейн – представник відомого роду аграрних магнатів Херсонщини.

Фальц-Фейни приїхали у Російську імперію в останню чверть 18 століття, після запрошення Катериною Другою колоністів на свіжозахоплені землі півдня. Спочатку це були два окремих німецьких роди – Фальци і Фейни. Пізніше вони об’єдналися у шлюбі, а імператор Олександр ІІ, за постачання харчами військ у Кримську війну, затвердив подвійне прізвище – Фальц-Фейн.

На початку 20 століття Фальц-Фейни були найбагатшими поміщиками півдня України. Їх родинний клан мав двадцять гарних маєтків та порт Хорли, який ніколи не замерзав. Найбільшим та найвідомішим їхнім маєтком була Асканія-Нова, про яку ми уже писали. Її заснував і розбудував Фрідріх Фальц-Фейн. Його брат, Олександр, побудував маєток у селі Гаврилівка – саме так тоді називалася Новоолександрівка – на честь першого власника, поета Гаврила Державіна. Часто пишуть, що палац збудував син Олександра – Олександр-молодший. Але він народився у 1893 році й на початку 20 століття був ще дитиною. Хтозна.

Маєток був дуже великим – разом із дендропарком він займав близько 300 гектарів. Тут були ставки із рідкісними рибами – їх знищили більшовики підірвавши греблю, дендропарк затопили водами водосховища, а палац майже зруйнували, залишивши лише стіни. Кажуть, що нащадок Олександра Фальц-Фейна, Едуард Олександрович, який народився у цьому палаці у 1912 році (помер у 2018-му) і мешкав у Ліхтетнштейні, бував тут, бачив руїни, але хтозна що він там собі подумав про це варварство.

Подібні палаци могли б стати справжньою окрасою Південної України, значно збільшити її туристичну привабливість. Але вони стоять у руїнах.

Текст та фото Романа Маленкова.

Про палац Фальц-Фейнів ми вже писали тут.