Преображенка. Два храми

У 1869 році українські селяни та польські однодворці (збідніла шляхта, позбавлена дворянських прав за участь у польському національно-визвольному русі) з Київської та Кам’янець- Подільської губерній переселились у Преображенку, відому, принаймні, із 1862 року. 1886 року Преображенка нараховувала 190 осіб, на початку ХХ століття – 1660 жителів, 1923 року – 2204 жителів, а нині – понад 1600.

Місцеві римо-католики, як і віряни Григорівки, належали до парафії св. Амвросія, єпископа, у місті Перекоп, яке 1920 року було повністю зруйноване більшовицькою армією. Вже у 70-х роках XIXст. у Преображенці постав мурований костел у стилі псевдоготики. Ймовірно, що 1907 року храм було перебудовано чи відновлено. У період Ісв. війни католиками у Преображенці опікувався настоятель перекопської парафії о. Адам Гибульський.

За радянської влади костел перебудували під палац культури. 10 липня 2016 року під час пожежі занедбаний колишній храм, захаращений всяким непотребом, згорів повністю – залишились лише закіптюжені стіни. Хоча досі в’їзд до села прикрашає не тільки православний хрест, але й католицька мадонна, проте, схоже, у Преображенці відсутня спільнота римо- католиків, яка могла б претендувати на залишки колишнього костелу.

Текст із сайту «Костели та каплиці України»

У Преображенці, яка нині є чималим селом (близько 1600 жителів) є великий православний храм, зведений у 1870 роки. У 2015 році цей храм став одним із перших у Херсонській області, який перейшов до УПЦ КП (нині Православна Церква України).

Фото Романа Маленкова.