Оконськ. Джерела

Оконські Джерела (Оконська Криниця) — гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення в Україні. Розташована у південній частині села Оконська Маневицького району Волинської області.

Площа 0,53 га. Статус надано згідно з розпорядженням Волинського облвиконкому від 11.07.1972 року № 255. Перебуває у віданні Науково-виробничого центру «Форель».

Майже в центрі озерця Окнище розташовані два потужні джерела карстових вод. Вода виходить з-під землі зі значним тиском, утворюючи на поверхні озера два куполоподібні фонтани, з яких постійно витікають грудочки крейди.

Вода озера прозора і приємна на смак. Особливістю оконської води є те, що вона не піддається газуванню, хоч до складу її входять вапно, магній, кухонна сіль (1,6 мг/л), проте хімічні та фізичні властивості її досліджені ще недостатньо, і тому вода не використовується для лікувальних цілей.

Рівень води в озері постійний, воно ніколи не переповнюється, бо сполучається з річкою Окінкою, а також з кількома ставками, де розводять цінну і вибагливу до чистої води рибу — форель. Згодом тут почали розводити й осетрів.

На початку XIX ст. джерело витікало на поверхню в іншому місці, за 2 км на захід від сучасного; там досі збереглась улоговина. Воно було вперше обстежене 1880 року польським геологом В. Хорошевським. Пізніше утворилося нове джерело, яке описав Павло Тутковський 1899 року. За цим описом глибина озера — 15 м, вода прозора. Температура води цілий рік однакова — майже 9°С, навіть у суворі зими озеро не замерзало. Витрата води дорівнювала 10,5 тис. м³. на добу. У 30-х роках XX ст. горловина цього потужного джерела обвалилась, і воно зникло, а на території села Оконська виникло кілька малих джерел. Було пробурено три свердловини, щоб знайти основне джерело. У 1987 році дебіт двох діючих свердловин становив бл. 70 м/с.

З часом джерела утворили невелике озеро завглибшки 3 м і площею 0,5 га. Воно оточене валом та обсаджене деревами.

Джерело: Вікіпедія

Фото Романа Маленкова