Овлаші

Село Овлаші було засноване десь в період між 1650 та 1687 роками. З такою вірогідністю можна припускати тому, що на мапі Боплана в 1650-му села ще не була, а в документах гетьмана Самойловича воно вже згадується.

З тих часів і аж до ліквідації полкового устрою село входило до Роменської сотні спочатку Миргородського, а потім Лубенського полку.

Під час Північної війни 1708-1709 рр. в Овлашах квартирували шведські вояки, за що Петро І руками козаків Семена Палія винищив село. З часів тих подій на околицях села можна ще бачити невеличкі пагорби, які місцеві називають “шведські могили”, і напевно, це відповідає дійсності.

На початку 20 ст власниками села та навколишніх хуторів були брати Новики. Саме вони збудували основні будівлі, частина яких дійшли до нашого часу: земську школу (1912), церкву (1908), нині діючу, власні садиби (не збереглись) із господарськими будівлями.

До нинішньої Архідіяконо-Стефанівської церкви існувала інша, дерев’яна, 1773 року, із дзвіницею, при якій, за документами,  була й церковно-прихідська школа.

В тій, старій церкві незмінно протягом 50 років правив службу священик Яків Іоанович Горунович, який ща сумінну працю отримав орден Св. Володимира. Коли, як згадували вище, в 1908 році Новики збудували нову муровану церкву, вона стала першою і єдиною освітленою будівлею в селі. Припускають, що проектував храм полтавський архітектор С.Носов.

Архітектурно дзвіниця разом з церквою створюють єдину композицію. Всього храм має п’ять куполів, один з них, основний, по центру. Цікаво виконані рішення бокових вікон, вони виготовлені на всю висоту стіни, кожне складається з сімдесяти квадратних шибок та скляної арки.

В період колективізації церкву закрили, побили дзвони, начиння розграбували або повикидали, капличку на місці, де стояла стара церква, зруйнували (в 2006 році її відновили). В самому храмі влаштували зерносховище. Наразі святиня діюча.

Кілька слів про історію заснування тв будівництва земської школи. З 1910 року церковно-приходська школа переходить у підпорядкування повітового земства, тоді ж розпочинається будівництво трикласної початкової школи за типовим проектом. Попечителем став Василь Якович Новик, який виділів на будівництво 1000 рублів. І вже 1912 року в школі почали навчатись перші учні. Через рік територію школи обсадили тополями та заклали фруктовий сад.

Текст та фото Ігоря Дорожка, Олега Години та Максима Назаренка.