Плісняни

Плісняни – село в Зборівському районі Тернопільщини, на самому кордоні із Львіщиною, на річці Західна Стрипа.

Перша писемна згадка датується 1684 роком. Заснував село інфляндський стольник Александер Седліський, той самий, що був фундатором парафіяльного костелу святої Анни у Зборові.

У селі є дві пам’ятки.

Дерев’яна церква Перенесення мощей святого Миколая Чудотворця, 1910 року. Збудували його на цвинтарі, на місці попередньої, теж Миколаївської, 1880 року (розібрана 1909). Але й та не була першою церквою, за деякими даними, вперше її збудували і освятили у 1697 році, вле вона згоріла. Інтер’єри нового храму розписували вже в 1937 році. Дерев’яну дзвіницю замінила мурована, на три дзвони.

Після 1946 р. церква і парафія були підпорядковані Московському патріархату. У 1983 р. влада церкву закрила, а церковні речі перевезли в храм с. Славна. В Пліснянській церкві зробили склад, щоправда зберігали там не зерно чи міндобрива, а прикріпили таблицю з написом: “Склад церковного інвентаря”. В 1990 році храм передали греко-католикам, його відремонтували, пофарбували та перекрили бляхою. Особлівістю церкви є те, що вівтар орієнтований на захід, а не на схід.

Друга пам’ятка – філіальна римо-католицька каплиця, яку часто називають костелом, і яка перебуває в покинутому стані. Збудували її в міжвоєнний період, 1936 року, хоча польські джерела вказують навіть 1913 рік. Каплиця цегляна, складається з прямокутного нефа, захристії і напівкруглої апсиди.

В Австрійському державному архіві знаходиться світлина 1916 року на якій зображено резиденцію маєтка в Пліснянах, яка на разі не існує.

Текст та фото Ігоря Дорожка.