Мені довелося докласти чимало зусиль, щоб зрозуміти, що Недзиця Niedzica та Нідзиця Nidzica – це два різних населених пункти, причому, заплутувало з’ясування ще й те, що в обох є замки, та ще й гарні замки, збережені, хоч і ніскілечки не схожі. Нідзиця на півночі Польщі – це місто засноване і розбудоване німцями, а Недзиця – село на півдні Польщі, а в минулому теж місто, засноване і розбудоване угорцями. Зараз я розповім про Нідзицю.
На фотографіях замок Нідзиці виглядає невеликим, ну як і більшість німецьких (прусських або тевтонських) замків Прибалтійських рівнин. Червона цегла, башти, із шатроподібними верхами, правильний прямокутник у плані, розмірами 50 на 30 метрів на невисокому пагорбі. Як він оборонявся – хтозна. Хоча стіни дуже потужні, а башти доволі високі, але ж ніякої неприступної стратегічної висоти, ні острова, ні ріки. Метрів за 500 від замку тече річка Ніда, яка і дала назву місту, напевне, колись біля замку протікала якась із її приток, а пізніше зникла під міською забудовою.
Навколо замку в давнину був ще один ряд стін із баштами. Вже в 19 столітті стіни були розібрані, залишилося лише дві башти.
Наживо замок в Нідзіці виглядає значно потужніше і брутальніше, ніж на фото. Його звели тевтонці приблизно у 1370-ті роки. У 1409 році тут мешкав тевтонський прокуратор, а через рік замок захопила польська армія. Потім були численні зміни власників замку – тевтонці, поляки, прусси, чехи і, навіть, французи (у 1812 році). В 19 столітті його перетворили на в’язницю, а нині тут престижні готель і ресторан.
Місто заснували німці-тевтонці у 14 столітті. Після заснування воно називалося Нейденбург, а прусська назва звучала Нідаспілс. Пізніше, після появи у 16 столітті на теренах Східної Пруссії значної кількості поляків, з’явилися назви Нідборк і Нідзиця, які були неофіційними. Офіційна назва Нідзиця з’явилася у 1946 році, коли місто офіційно стало польським. Був період, із 1520-х до 1657 року, коли Нідзиця була частиною Речі Посполитої, решту ж часу тут панували німці.
Серед німецької забудови особливо виділяється церква Непорочного зачаття Діви Марії та святого Адальберта. Звели її у 1381 році як римо-католицький храм, у 1525 році вона перейшла до протестантів – саме тоді в Пруссії протестантизм став домінуючою конфесією, а у 1945 році знову перейшла до католиків, хоча внутрішні її інтер’єри залишились типовими для протестантів, і от саме цим і вражає цей храм. Ззовні він готично-ренесансний, всередині готики майже не залишилося, і до ренесансного оздоблення додаються ще й барокові форми. Зал має величезні балкони, традиційні для протестантських храмів і поліхромні розписи.
В Нідзиці, як і у більшості міст на понімецькій території Польщі, є чимало старих кам’яниць, але, зважаючи на потужні радянські бомбардування та руйнації в часи Другої світової війни, цілісного архітектурного комплексу не збереглося, напевне тому в місто їде небагато туристів. А може й багато, просто коли я був, їх було небагато.
Текст та фото Романа Маленкова.
Замок
Церква Непорочного зачаття Діви Марії та святого Адальберта