Прилуцьке. Ківерці

Прилуцьке — село в Україні, у Луцькому районі Волинської області. Населення становить 1691 особу.

25 жовтня 2019 року Прилуцьку сільську раду Ківерцівського району приєднали до Луцької міської ради, утворивши Луцьку міську громаду.

Село Прилуцьке донедавна мало історичну назву Ківерці і було перейменовано у 60-х роках XX ст. Згадки про село Ківерці простежуються протягом всієї його історії у 1496, 1570, 1571, 1586, 1643, 1797, 1800, 1852, 1888 роках — аж по XX ст. включно. Населення займалося землеробством і скотарством. Розвивалися тут і різні ремесла, зокрема гончарство, мисливство, рибальство, чинбарство, бортнівство, бондарство і ткацтво.

На початку XIX ст. в селі було 40-50 родин з 400—500 мешканцями, а під час перепису населення у 1911 році в селі вже проживало 750 жителів.

Село Ківерці дуже тісно пов’язане з видатною польською актрисою, письменницею і драматургом Габріелею Запольською (справжнє ім’я якої Марія-Габріеля-Стефанія Корвін-Піотровська).

Батько Габріелі Запольської Вінцент-Казімєж-Ян Корвін-Піотровський (1828—1896) був маршалком волинської шляхти і володів двома фільварками — у селі Підгайці та в Ківерцях. У Ківерцях він збудував розкішний палац, у якому побував навіть цар Олександр II..

Під час Першої світової війни у 1915 р. Ківерці перебували в австрійській окупації. Вже на четвертий день Брусиловського прориву 26 травня (8 червня) 1916 р. укріплені позиції австрійців протягом цілого дня стримували посилені атаки росіян на східних околицях села, Гущі та Теремно (обидва населені пункти нині у складі Луцька).

Джерело: Вікіпедія

Головною пам’яткою Прилуцького є дерев’яна церква святого Івана Хрестителя, зведена у 1932 році у стилі українського модерну. Архітектор Сергій Тимошенко.

Церква Святого Івана Хрестителя

Зведена у 1932 році за проєктом архітекта С. Тимошенка прилуцька дерев’яна церква зачаровує незвичними модерновими формами. За іншими даними церква збудована і освячена у 1937 році. Саме тому в 2007 році святкували(?) 70-ліття церкви і до цієї події вийшла у світ книга про історію даної святині. Пам’ятка архітектури місцевого значення, в користуванні громади УПЦ КП.

Розташована в центрі Прилуцького, на підвищенні, між дорогою і озером, напроти школи. Домінантою церкви є велика наближена в плані до квадрату нава, до якої з усіх сторін прилягають набагато менших розмірів: зі сходу – вівтар з добудованими до нього ризницями, з півночі і півдня – бічні вужчі прибудови, з заходу – малесенький бабинець з надбудованими хорами і рівноширокий зашклений ганок.

Дзвонястої форми маківка вінчає ліхтар на четверику влаштований на завершенні чотирисхилого даху нави. З заходу від церкви збереглася дзвіниця – металевий каркас на якому висять декілька дзвонів, накритий пірамідальним дахом.

Джерело: Дерев’яні церкви Захфідної України

Палац Піотровських. Руїни

Від розкішного палацу Вінцента-Казімєжа-Яна Корвіна-Піотровсько нині залишився лише шматок двоповерхового флігелю. Під час Другої Світової війни палац було пошкоджено, а у 60-80 роки минулого столітя він зруйнувався і його розібрали на будматеріали. Саме у цьому палаці народилася Габрієля Запольська (Марія Габрієля Стефанія Корвін-Пйотровська) – відома польська письменниця і акторка.

Всі фото Романа Маленкова