Радехів

Радехів — село в Україні, у Любомльському районі Волинської області. Населення становить 667 осіб. Належить до Вишнівської сільської громади.

Радехів був адміністративним центром Радехівської сільської ради до 23 грудня 2016 року.

Село Радехів розкинулось за вісім кілометрів на південний схід від Любомля. Воно простяглось на 2,5 км зі сходу на захід.

За переказами старожилів колись навколо села був ліс. Тепер він відступив за урочище «Кургани» і до урочища «Проходи».

У 1844 році село Радехів мало всього 47 дворів і 388 мешканців. У 50-х роках XX століття у село переселили жителів із хуторів Кургани, Ступиски, Гряда Замлиння, Вістров, Піщане, Бриньов, Лани, Ланок, Смітюх, Придатки, Проходи. У 2009 році в селі налічується 200 господарств і проживає 600 мешканців.

Найстаріша будівля села — церква Успіння Пресвятої Богородиці, пам’ятка архітектури, побудована у 1752 році як костел Августинського католицького монастиря. Чоловічий монастир існував поруч з церквою ще у XVII столітті. У 40-х роках XIX ст. костьол був відремонтований і освячений як Успенська православна церква. За радянських часів церкву закрили і лише в 1993 році відремонтували та знову відкрили.

До 1939 року село було під Польщею. Тоді в селі було дві школи, де дітей навчали на польській мові.

Свято-Успенська церква — чинна церква, пам’ятка архітектури національного значення, у селі Радехів в Любомльському районі на Волині. Парафія належить до УПЦ МП (2021 р.).

Церква у селі Радехів будувалась невідомо ким і коли, раніше вважалося, що храм збудований у 1701  році, але є запис про освячення колишнього Августинського монастиря в 1753 році єпископом Вікарієм Камінським. На підставі цього запису про освячення монастиря нині доведено, що дата спорудження храму — 1752 рік. Церква побудована як костел Св. Михайла Августинського католицького монастиря. Чоловічий монастир існував поруч з церквою ще у XVII столітті. У 40-х роках XIX століття костьол був відремонтований і освячений як православна церква Успіння Пресвятої Богородиці. Храм мав два престоли, один з яких освячений в 1893 році. Одержував в рік доходів від землі, якої мав 66 десятин, 160 рублів. Церква огороджена муром з брамою, спорудженими у XVIII столітті.

Пам’ятник на честь перших трактористів, які працювали на полях Волині (1966 рік).

Рішенням Волинського облвиконкому церква в Радехові у 1952 році знята з реєстрації і закрита, приміщення аварійне, але використовувалось під склад колгоспу. В 1959 році мешканці Радехова двічі звертались з проханням відкрити церкву, проте заяви були відхилені. Лише в грудні 1990 року парафіяни відновлять діяльність Свято-Успенської громади і протягом кількох років відреставрують храм, найстарішу будову села, що збереглася, який протягом майже 30 років стояв порожнім та руйнувався. Реставрація була завершена у 1993 році і нині настоятелем цього храму, який постановою ради Міністрів УРСР від 23 березня 1956 року був віднесений до пам’яток архітектури, що перебувають під охороною держави.

Джерело: Вікіпедія

Фото Романа Маленкова