Старовинний хрест Коненка у Городищі

Один з найдавніших атрибутованих козацьких хрестів зберігся у місті Городище Черкаської області. Цьому хресту майже 300 років, він був виготовлений у 1726 році. Знайдений на подвір’ї місцевої Михайлівської церкви 1844 року побудови. Тут раніше стояла стара дерев’яна Пречистенська церква, зведена 1728 року. Цей хрест, переламаний навпіл, довгий час лежав на подвір’ї церкви і лише нещодавно за ініціативи настоятеля храму о. Івана його реставрували і встановили біля храму. Хрест витесаний з масивної брили пісковику жовто-коричневого кольору. За типом це лапчастий хрест з трикутними боковими раменами та ромбічними верхнім і нижнім. Нижнє рамено подовжене і уступом переходить у постамент звуженої донизу трапецієподібної форми. Повна висота хреста (за виключенням вкопаної частини) 2,05 м, від верхівки до основи постаменту – 1,35 м, ширина рамен – 0,77 м.
На лицьовій стороні хреста посередині вибито зображення семикінечного православного хреста «схимницького» типу або «Голгофи». Над його горизонтальними раменами по обидва боки зображено христограму «ИС//ХС» (Ісус Христос), а нижче рамен – «НИ//КА» (Переможець). Навколо цього зображення на всіх чотирьох раменах кам’яного хреста вибито епітафію. На верхньому та бокових раменах: «СДЕ. ОПОЧІ/ВАЄ РАБЪ//БЖ̃ІЙ ІО/АНЪ КОНЕ/НЪКО//МПРЕСТА/ВИСѨ. РО/КУ ҂аѱ̃кѕ/НОВѦ ДѨ/к(а)». На нижньому рамені закінчення епітафії, яке сильно постраждало від зламу: «…/ІН … КЪС …/БСЕЛѨРУ…/ШИАТИЦРУ[М]А». Нижче завершення напису на нижньому рамені вибито декоративний поясок з зубцями. Епітафія виконана кирилицею з використанням старослов’янських літер. Кириличними цифрами позначена і дата. Зміст напису такий: «Тут спочиває раб Божий Іван Коненко. Приставився року 1726 новя (ноября) дня 21». Отже, згідно епітафії даний хрест було встановлено на могилі Івана Коненка, який помер 21 листопада 1726 року. На жаль, через пошкодження закінчення епітафії, не встановлено ні вік небіжчика, ні його статус і фах, що зазвичай зазначалося у кінці надгробного напису.

Куштан Д. Кам’яні хрести Черкащини // Нові дослідження пам’яток козацької доби в Україні: Збірка наук. праць. – Вип. 21. – К.: Часи козацькі, 2012. – Ч. 1. – С. 191-197.

Фото Івана Бикова