Колодисте. Хрест Кособлика. 3D-модель

Найбільший і найбільш колоритний хрест у Колодистому (Черкаська область, Звенигородський район) нам здавався неабиякою таємницею. Доки ми не зробили фотограмметричну зйомку і не створили тривимірну модель, а потім і надрукували його на 3д-принтері – нам важко було прочитати епітафію. Допоміг нам у цьому Roman Zakharchenko-Ushalieuski – один із кращих дослідників-слідопитів архівів, з усіх, що ми знаємо.
Виходить справжній історичний детектив.
—-

Під хрестом лежить Василь Кособлик (Кособлік) – судячи із хреста – людина дуже небідна. Такий хрест коштував, як череда корів. Помер Василь у 1810 році (дата на хресті). Роман знайшов документи, в яких зазначається, що у 1795 році Василю Кособлику було 80 років, відповідно він помер, коли йому було 95. Уявіть собі – чоловік народився у 1715 році й прожив усе 18 століття. Хто він був? Документи вказують, що у 1795-му він був селянином, як і в 1810-му, коли помер. Але Роман звернув нашу увагу, що дружину він мав на 30 років молодшу, і вона йому народила 5 дітей. Напевно ці діти й поставили хреста батькові. Цікаво, що старший син народився, коли Василю вже було за 40. Де він був до того часу? Напевне, точно не в селі, адже як він міг прожити у ті часи півстоліття (майже) в селі й не мати дружини. Де він взяв гроші? Великі гроші, за які він підняв і зробив багатою родину, яка йому по смерті поставила такого хреста. Варіантів немало, але відразу приходить у голову, що Василь козакував і був на Січі, де Кальниболото – найближче до Колодистого місто, мало свій курінь. Документальних доказів немає, усе можна назвати фантазією. Роман, як професійний історик (нині він у ЗСУ) просить не нагромаджувати фантазії, але ж ми в праві висловити свої гіпотези. Так от на нашу думку, найбільш вірогідно, що що Василь Кособлик був саме козаком, скопив “козацького хліба” й на старість (за 40 років у ті часи – це вже стара людина) приїхав у Колодисте. З немалими грошима. Взяв собі молоду (юну) жінку, яка народила йому п’яток дітей, розвинув господарство і, напевне, займався обробкою каменю, як і багато хто із колодян. Робив жорна, корита та хрести. Прожив довжелезне життя, неймовіне на ті часи.

Хочемо зазначити, що у метриках і ревізіях того часу, нерідко зустрічаються помилки у визначенні віку – за 70 роки часто губилися, або додавалися. Навіть якщо Василю додали десяток років, все рівно це не впливає на наше логічне припущення, навіть, якщо він був старшим за дружину не на 30, а на 20 років.