Вірменія. Хор Вірап

Хор Вірап – один із найбільш шанованих та найбільш відвідуваних монастирів Вірменії. Він стоїть на місці, де колись було столичне місто Арташат. Саме у цьому місті жив цар Трдат ІІІ, який охрестив Вірменію та був канонізований, але ще до того, він накоїв купу лиха, вбив святих дів – Ріпсіме та її подруг, і загнав до кінця життя у яму-в’язницю, святого Григорія Просвітителя. Там дуже темна історія…

Батька Трдата,  царя Хосрова ІІ і всю його родину, вбив агент перського царя Шапура, Анак. Маленького Трдата, якимось чином, врятували римляни, які схопили Анака, відразу стратили його, й усіх членів його родини, лише сина, Григорія, якимось чином врятували й відвезли у Кейсарію (нинішнє Кайсері). Трдат зростав у Римі, в атмосфері язичництва, Григорій ріс і виховувався серед християн Каппадокії. Пізніше Григорій дізнався, що його батько знищив родину вірменського царя, й вирішив спокутувати батьківські гріхи вірною службою Трдату… Григорій якийсь час служив Трдату-принцу,  потім служив Трдату-царю, який ненавидів християн, піддавав їх гонінням і нищив, і коли дізнався, що і Григорій християнин, кинув його у яму до кінця життя. Григорій провів у кам’яному мішку 13 років, на Трдата тим часом напала якась душевна болячка, від якої він зовсім дурів, слабнув і ледь не вмер. Йому якось наснилося, що врятувати його може лише Григорій, якого він морив у в’язниці… Григорій зцілив Трдата, цар ніби переродився, став фанатичним поборником християнства і у 301 році охрестив вірмен, ставши святим і Великим. Вірменія стала першою країною у світі, яка прийняла християнство на державному рівні, а святий Григорій Просвітитель став першим католикосом усіх вірмен. На місці, де стояла в’язниця Григорія, у 642 році цар Норсес ІІІ заснували монастир Хор Вірап, який став місцем паломництва, та і досі ним залишається. Туристи сюди частково їдуть заради гарної картинки – обнесений мурами монастир на тлі гори Арарат. До легендарної гори, яка розташована на території Туреччини, до якої колись пристав Ной на своєму ковчегу, від Хор Вірапу десь 30-40 км. Але кордон закритий, і вірмени можуть споглядати Арарат лише зі свого боку. Хоча, правди ради, треба сказати, що Арарат видно не лише від Хор Вірапу – його видно із багатьох куточків країни.

Вірап – це місце ув’язнення, хор – глибокий. Яма, в якій тримали Григорія Просвітителя, збереглася, її можна побачити. Над ямою збудовано велику каплицю-базиліку, а у центрі монастиря стоїть церква Богородиці, збудована у 1661 році, в типовому вірменському стилі. В той же час звели стіни та келії – тоді Хор Вірап знову став одним із головних у Вірменії. Мабуть і нині він такий, чому мож служити підтвердженням візит Папи Франциска у 2016 році.

Навколо Хор Вірапу розкинулись виноградники, а поряд, нижче, розкинулось старовинне кладовище. Тут маса сувенірних яток, і навіть в самому монастирі є гарний сувенірний магазин. Розташований Хор Вірап за 43 кілометри від Єревану, та за 8 кілометрів від сучасного міста Арташат. Від Єревану сюди веде гарне сучасне шосе.

Текст Романа Маленкова, фото Романа Маленкова та Ганни Недєліної.